flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз комунікаційної діяльності суду за 2016 рік

Довіра громадськості до судової влади має важливе значення як гарант ефективної роботи судової системи. А рівень такої довіри є, свого роду, показником ефективності судочинства. Тому, вже тривалий час одним з головних напрямків роботи суду є налагодження комунікаційної діяльності, направленої на формування позитивного іміджу суду, з метою зміцнення авторитету судової влади.
Пріоритетними в цьому напрямку є популяризація роботи суду, взаємодія суду зі ЗМІ, проведення просвітницької роботи серед громадян міста, робота з кадрами з метою підвищення культури спілкування та якості обслуговування громадян. Важливим принципом організації роботи суду є прозорість його функціонування, а тому основним досягненням стали розвиток комунікації, забезпечення доступу громадян до інформації про діяльність установи, налагодження відносин між судом та громадськістю для зміцнення авторитету та підвищення іміджу як Зарічного районного суду м. Суми, так і судової влади України в цілому.
З метою виявлення позитивних результатів, наявність успіхів чи навпаки недоліків та на виконання плану роботи проаналізовано комунікаційну діяльність суду за 2016 рік.
 
Напрямок: відкритість суду та висвітлення його роботи.
На сьогоднішній день суспільство як ніколи потрібно інформувати про те, що відбувається в судовій владі, тому її прозорість, налагодження дієвої системи інформування громадян, поширення об’єктивної інформації про суди – це ті речі, важливість яких важко заперечити. Зарічний районний суд м Суми завжди працює відкрито та прозоро для суспільства, що реалізовується через доступ представників ЗМІ до зали судових засідань. У разі розгляду резонансної справи представники ЗМІ повідомляються про дату та час слухання справи, шляхом направлення прес- анонсу або ж розміщення відповідної інформації на веб-сайті суду та сторінці суду у Facebook та в подальшому, за бажанням, журналісти мають змогу висвітлювати перебіг судових засідань. Як показала практика, присутність представників ЗМІ у залі судових засідань позитивно впливає на об’єктивне висвітлення розгляду справи, що становить суспільний інтерес у засобах масової інформації.
Окрім того, присутність представників ЗМІ під час судових засідань сприяє формуванню довіри та поваги до суду, підвищенню його авторитету, визнанню справедливості прийнятого судового рішення.
Всього у ЗМІ протягом 2016 року розміщено 72 публікації стосовно діяльності Зарічного районного суду м. Суми, в тому числі відео сюжети та коментарі працівників апарату суду щодо розгляду резонансних справ.
Також суддею-спікером Іриною Клімашевською 03 жовтня 2016 року для телеканалу Відікон був наданий коментар з приводу внесення змін до Конституції України в частині правосуддя та 20 жовтня 2016 року керівник апарату суду Алла Ковтун у передачі «Під прицілом» для телеканалу UA:Суми роз’яснила ступінь відповідальності для водіїв, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Не можна залишити поза увагою роботу суду у висвітленні новин на власній веб-сторінці. Так, протягом 2016 року на сайті суду щоденно оновлювалась інформація, здійснювалось анонсування розгляду резонансних справ, результати їх розгляду, інша важлива та корисна інформація.
Вже стало звичною справою анонсувати резонансні та актуальні справи на офіційному сайті суду в розділі «Інформація по справам», список таких справ оновлюється щопонеділка.
Всього у розділі «Новини» на сайті суду за 2016 рік розміщено 609публікацій, крім того створено нові розділи:
Також Зарічний районний суд м. Суми висвітлює свою діяльність у соціальній мережі Facebook, де постійно оновлюється інформація та з метою забезпечення двобічної комунікації, надана можливість відвідувачам сторінки суду у соціальній мережі коментувати новини та дописи.
 
Напрямок: проведення просвітницької роботи.
Зарічний районний суд м. Суми активно співпрацює із навчальними закладами, оскільки виховання правової культури у юнаків та дівчат є одним із важливих напрямків комунікаційної стратегії суду. Вже стало доброю традицією суду проводити дні відкритих дверей, так протягом 2016 року таких заходів було 13. Проведення «Дня відкритих дверей» в суді включає: ознайомчу лекцію, екскурсію приміщенням суду, відвідування судових засідань, спілкування з керівництвом суду, ознайомлення із роботою інформаційного кіоску, ознайомлення із роботою суду та його структурою, етапами проходження справи у суді, впровадження в роботу суду інноваційних технологій та участь громадськості у здійснені правосуддя тощо. Під час всіх зустрічей зі школярами, присутні можуть переглянути фільм «Життя справи в суді», в якому доступною мовою, на прикладі Зарічного районого суду м. Суми, розповідається про всі стадії проходження справи в суді. Усі вище вказані заходи сприяють обізнаності громадян у специфіці роботи суду, слугують підґрунтям для правової грамотності й культури серед населення, особливо молоді.
Перед кожним Тижнем права судом розробляється План заходів з нагоди Всеукраїнського тижня права. Протягом 2016 року такі заходи проводились у суді у період з 03 по 07 жовтня 2016 року. Метою проведення таких заходів є формування правової свідомості у молоді міста, популяризація роботи суду, підвищення рівня суспільної довіри до суду, покращення обізнаності щодо діяльності судової системи, професійне орієнтування тощо.
Також керівництвом суду проводяться вступні бесіди з особами, що проходять стажування (практику) в суді щодо цінностей судової системи та значення суду для громадян, інформування таких осіб про роботу суду відповідними працівниками суду за різними напрямками роботи, ознайомлення з приміщенням суду, етапами проходження документів по суду, спілкування з керівництвом суду.
Як планово, так і за зверненням, суддями проводяться загальні лекції про роботу суду та лекції за правовою тематикою у вищих та загальноосвітніх навчальних закладах (всього 6).
 
Напрямок: підвищення кваліфікації та культури спілкування.
Не залишаються поза увагою керівництва підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату. Так, щовівторка з суддями проводяться заняття на різну тематику, зокрема це вивчення нового законодавства, правових позицій ВСУ, з метою недопущення помилок в роботі щоп’ятниці аналізуються та обговорюються рішення судів вищих інстанцій.
За планом та додатково проводяться заняття з працівниками апарату щодо вивчення нового та діючого законодавства, приділяється увага і вивченню етичних норм поведінки, проведенню соціально-психологічних тренінгів з метою уникнення конфліктних ситуацій при спілкуванні з громадянами.
Взагалі питання щодо етики поведінки та спілкування працівників суду з відвідувачами тримається під постійним контролем керівництва суду, піднімається та обговорюється на оперативних нарадах, проводяться відповідні заняття як для працівників апарату, так і для суддів.
 
Напрямок: налагодження взаємодії з іншими установами, організаціями.
З метою налагодження дієвої взаємодії з іншими установами, популяризації роботи суду, обговорення та вирішення проблем, що виникають у спільній роботі, керівництво суду є постійним ініціатором та організатором ряду зустрічей:
- 22 січня 2016 року в приміщенні суду відбувся круглий стіл на тему: «Доступ до правосуддя людям з інвалідністю», в якому взяли участь представники обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Сумської міської ради, судової адміністрації, голови та представники громадських організацій «Рука допомоги», «Ініціативи Слобожанщини», «Українського товариства глухих», «Промені надій». Учасники зустрічі обговорювали та шукали шляхи вирішення питань забезпечення належних умов діяльності суду та доступу до правосуддя людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Результатом проведеної зустрічі було прийняте рішення про створення робочої ініціативної групи по пошуку належних приміщень, підготовці звернень до органів влади та організації майбутніх зустрічей;
- 05 вересня 2016 року у приміщенні Зарічного районного суду м. Суми головою суду Ганною Шелєховою та суддею-спікером Іриною Клімашевською проведена зустріч з присяжними.Основна увага під час зустрічі була акцентована на викликах присяжних в суд, їх правах та обов'язках , відборі присяжних у суді, приведення присяжних до присяги, порядку наради і голосування в суді присяжних та ін.Присутнім також була надана «Пам'ятка присяжного», яка містить витяги з Конституції України та законів України з інформацією про поняття, права та обов’язки присяжних.
 
Напрямок: повнота та ясність інформації про роботу суду.
З метою належного інформування безпосередніх відвідувачів суду напершому та третьому поверхах встановлені інформаційні стенди, на яких розміщено: графік прийому громадян керівництвом суду, режим роботи суду, список суддів, списки справ призначених до розгляду, бланк інформаційного запиту, реквізити для сплати судового збору, реквізити для сплати штрафу та витяги із Закону України «Про судовий збір», правила внутрішнього трудового розпорядку суду, адреси та контактні телефони судів вищої інстанції, ВККСУ, ДСА України, ТУ ДСА України в Сумській області, інформація про Відділи державної виконавчої служби, інформація про органи, що надають безоплатну правову допомогу тощо.
Крім того, на всіх поверхах будівлі, що займає Зарічний районний суд м. Суми (1-й та 3 - 5-й поверхи) розміщені стенди, де містяться оголошення щодо інформації розміщеної на веб-сторінці суду, вимоги до цивільного позову, вимоги до адміністративного позову, вимоги до апеляційної скарги, вимоги до апеляційної скарги в кримінальному провадженні, порядок ознайомлення з матеріалами справа, порядок повернення помилково сплаченого судового збору.
Також на 3-му - 5-му поверхах розміщені стенди - пам’ятки про права та обов’язки осіб, які беруть участь у цивільному процесі та окремо сформовані папки зі зразками найбільш затребуваних процесуальних заяв та позовів, та інша корисна інформація, яка може стати в пригоді під час перебування в суді.
На третьому поверсі знаходиться інформаційний кіоск, за допомогою якого відвідувачі суду можуть самостійно переглянути список справ, призначених до розгляду, отримати інформацію про стан розгляду справ, здійснити електронний пошук справи за номером, датою призначення або за учасником процесу.
З метою оперативного надання інформації громадянам з питань, що виникають при зверненні до суду чи під час слухання судових справ, в суді призначені особи відповідальні за надання такої інформації:
Інформація про відповідальних осіб із зазначенням поверху, № кабінету та телефону розміщена на сайті та в приміщенні суду.
І все ж таки одним з головних ресурсів комунікативних технологій є веб-сторінка Зарічного районного суду м. Суми на порталі «Судова влада», що дозволяє розмістити, на відміну від інформаційних стендів, безліч корисної та цікавої інформації чи посилань для громадян, що і було враховано при її наповненні. Зокрема, користуючись ВЕБ-сторінкою Зарічного районного суду м. Суми, можна скористатись калькулятором судового збору, отримати інформацію щодо роботи суду (історія суду, керівництво, графік прийому громадян, телефонний довідник та ін.), про порядок звернення до суду, щодо доступу до публічної інформації, зразки процесуальних заяв та найбільш поширених позовних заяв; про справи, призначені суддям автоматизованию системою, справи, призначені до розгляду на поточну дату та справи, направлені до апеляційного суду, інформацію про резонансні справи та безліч іншої корисної інформації. Не можна залишити поза увагою і забезпечення двобічної комунікації: можливість коментувати новини та дописи на сторінці суду в соціальній мережі Facebook, де постійно висвітлюється актуальна та корисна для громадян інформація.
 
Напрямок: доступність суду.
На жаль, проблема з доступом до суду маломобільних груп населення є найгострішою і, враховуючи розташування суду (3-й – 5-й поверхи 5-типоверхової будівлі), встановлення якихось додаткових облаштувань цю проблему не вирішить.
Втім керівництво суду вживало всіх можливих заходів на покращення рівня доступності для таких людей. В суді призначено відповідальних осіб за надання доступу до правосуддя маломобільним групам населення. В суді проводяться інструктажі для суддів та працівників апарату суду щодо етики поведінки з людьми з інвалідністю. Біля приміщення суду є пандус, який відповідає нормам ДБН та обладний поручнями.
 
Співпраця з проектом «Справедливе правосуддя».
Зарічний районний суд м.Суми протягом звітного періоду співпрацював з Регіональним центром комунікаціі громадськості з судами, який створено за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку USAID в рамках Проекту «Справедливе правосуддя». Так у  період з 21 березня по 01 квітня 2016 року керівник апарату Алла Ковтун була викладачем навчальної Програми з питань судового адміністрування. А 08 червня 2016 року в місті Києві відбулась урочиста церемонія вручення сертифікатів випускникам третього кола інноваційної Програми з питань судового адміністрування, в якій взяли участь керівництво нашого суду: голова суду Ганна Шелєхова та керівник апарату суду Алла Ковтун. 
На виконання п.2 рішення Ради суддів України №28 від 02 квітня 2015 року та п.3 рішення Ради суддів України №35 від 12 травня 2016 року «Про реалізацію «Системи оцінювання роботи суду» та в рамках проекту «Справедливе правосуддя» у Зарічному районному суді м. Суми з 07 по 28 вересня 2016 року проводилось анонімне опитування громадян – відвідувачів суду.
Опитування проводилось за окремим модулем системи «СОРС» «Задоволеність роботою суду учасниками проваджень» методом анонімного анкетування громадян.
Відвідувачі суду мали можливість заповнити анкети, як в паперовому вигляді, так і в електронному вигляді на офіційному сайті.
Респонденти оцінювали якість роботи суду за 5 - ти бальною шкалою (1-дуже погано, 5 – відмінно). За результатами проведеного опитування середня інтегральна оцінка якості робити Зарічного районного суду м. Суми складає – 4,3. Тобто, згідно із рекомендаціями експертів Проекту USAID «Справедливе правосуддя» даний показник – це середній рівень задоволеності громадян, він є прийнятним і таким, що наразі не потребує заходів щодо вдосконалення роботи суду.
 
Напрямок: участь представників суду у заходах, що відбуваються в місті та інших містах країни.
Не можна залишити поза увагою та відмітити роботу голови суду щодо забезпечення участі представників суду і самої особисто в заходах інших установ. Також у 2016 році суд приймав активну участь у семінарах та майстер-класах на запрошення інших установ та організацій:
 
Висновки.
 Підсумовуючи хотілося б сказати, що свою комунікаційну діяльність Зарічний районний суд м. Суми будує на принципах:
Втім, в будь-якому разі, не можна ставити крапку на досягнутому. Умови та час диктують свої правила що є стимулом для покращення своєї роботи. Можна сказати, що і 2016 рік не був виключенням і колектив суду плідно попрацював у напрямку досягнення взаєморозуміння із «співрозмовником», підвищення обізнаності громадськості, довіри до суду та формування позитивного іміджу судової влади. В той же час ми знаємо, що є до чого прагнути і в подальшому будемо рухатися до визначеної цілі.