flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Домашнє насильство: кого і як карає закон? Підсумки чергової зустрічі в рамках проекту «Вас чекають в суді», 31.08.2019

31 серпня 2019 року в Зарічному районному суді м. Суми  відбулась чергова зустріч в рамках проекту «Вас чекають в суді». Тема зустрічі: «Домашнє насильство: кого і як карає закон?».

У зустрічі приймали участь голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова, Ярослав Тарасенко – інспектор управління превентивної діяльності ГУНП в Сумській області та заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Валентина Волобуєва. Також були присутні представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області.

Після перегляду відеоролику голова суду Ганна Шелєхова звернулась до присутніх з вступним словом і наголосила, що насилля в сім’ї належить до найбільш поширених форм порушення прав людини. До діючого законодавства, що регулює питання запобігання та протидії домашньому насильству, насамперед відноситься Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення(ст. 173-2) та 13 глава Цивільно процесуального кодексу України.

Інспектор управління превентивної діяльності ГУНП в Сумській області Ярослав Тарасенко розповів про терміновий заборонний припис як спеціальний захід протидії домашньому насильству який може містити такі заходи:

- зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;

- заборона на вхід та перебування у місці проживання (перебування) постраждалої особи;

- заборона в будь-який спосіб контактувати із постраждалою особою.

Підставою винесення термінового заборонного припису є ініціатива поліції або заява постраждалої особи. Інспектор управління Ярослав Тарасенко наголосив, що термін дії припису — до 10 діб. Також навів статистику, що по Сумській області поліцією було винесено 22 термінових заборонних приписів та 13 кримінальних проваджень стосовно кривдників направлено до судів за 2019 рік.  

Представник Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Валентина Волобуєва розповіла присутнім, що особи, які потерпають від домашнього насильства, можуть звертатися до центрів з надання безоплатної правової допомоги за безкоштовною консультацією і  кваліфікованою допомогою. Також  наголосила, що додаткову інформацію можна отримати за єдиним  номером безоплатної правової допомоги в Україні - 0 800 213 103.

Валентина Волобуєва повідомила присутнім, що в м. Суми діє кризовий центр (притулок для людей, які постраждали від домашнього насильства), який знаходиться за адресою: вул. Іллінська, 51. За наказом Міністерства юстиції України в м. Суми діють сімейні радники: Полякова Ольга Михайлівна (050-4071490) та Пономаренко Людмила Іванівна (066-8387220). Вони є кваліфікованими психологами, які допомагають вирішити проблеми.

Помічник голови Зарічного районного суду м. Суми Юлія Хілько розповіла як оформити заяву про видачу обмежувального припису. Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» обмежувальним приписом визначаються один чи декілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов'язків:

- заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

- усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

- обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

- заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

- заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватись з нею;

 - заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Зазначені у вказаній нормі заходи, які можуть бути застосовані за обмежувальним приписом, містять виключний перелік та розширеному тлумаченню не підлягають. Обмежувальний припис видається на строк від 1 до 6 місяців, може бути продовжений судом на строк не більше 6 місяців після закінчення строку. В заяві необхідно викласти обставини, що свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису та перелічити докази (наприклад: роздруківка листування з телефона, медичні довідки, копії заяв до поліції та інше). У разі неможливості самостійно надати докази, до заяви може бути додано клопотання про їх витребування. Суд розглядає справу не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису до суду. Судові витрати відносяться на рахунок держави.

Юлія Хілько навела статистику: за період з 01.01.2019 по 01.08.2019 в Зарічному районному суді м. Суми було розглянуто 140 справ, пов’язаних з домашнім насильством, а саме:

-  2 справи про видачу обмежувального припису, з них 1- без розгляду, 1- задоволено частково;

-  138 справ про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП (вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або не повідомлення про місце свого тимчасового перебування).

Суддя-спікер Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова розповіла про практику Верховного Суду України з розгляду справ, пов’язаних з видачею обмежувального припису. Також повідомила, що на сайті суду, за посиланням https://zr.su.court.gov.ua, можна знайти зразок заяви про видачу обмежувального припису. Наводила приклади щодо запобігання домашньому насильству в зарубіжних країнах та успішні результати його подолання. Одночасно наголосила, що про проблему домашнього насильства в сім’ї не треба мовчати, необхідно реагувати і діяти.

Підсумовуючі, хотілось би навести алгоритм дій для осіб, які потерпають від домашнього насильства:

  • викликати та повідомити поліцію за номером телефону 102 або на «гарячу лінію» – 116 123;
  • звернутися за безоплатною правовою допомогою до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (м. Суми, вул. Покровська, 9/1) або до сімейних радників (зустрічі з сімейними радниками відбуваються щовівторка та щочетверга з 09:00 до 12:00 за адресою: м. Суми, майдан Незалежності, 8.) за консультацією;
  • звернутися з готовим пакетом документів до суду з заявою про видачу обмежувального припису у разі необхідності.

Учасники зустрічі приймали активну участь в обговоренні теми, на поставлені питання лектори надавали відповіді.

Присутні подякували за організацію заходу. А ми, у свою чергу, вкотре звертаємося до громадян! Якщо Ви маєте змогу і бажання приймати участь у подальших зустрічах, якщо у Вас є цікаві та актуальні теми для обговорення – надсилайте їх на нашу електронну адресу: stat@zr.su.court.gov.ua. Будемо вдячні також за конструктивні пропозиції щодо покращення нашої подальшої роботи в рамках проекту.

Відеосюжет зустрічі за посиланням: https://sm.suspilne.media/news/36693.