flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова комунікація в умовах воєнного стану. Аналіз комунікаційної діяльності суду у 2022 році.

Введення воєнного стану в Україні, постійні повітряні тривоги та відключення електроенергії  значною мірою вплинуло на умови роботи суду, в тому числі суд зіштовхнувся з проблемою здійснення комунікаційної діяльності, а саме неможливістю здійснення  великої кількості, як онлайн, так і офлайн заходів. Але попри всі перешкоди суд продовжує працювати в напрямку комунікації та інформування громадськості про свою роботу, з метою формування авторитету судової влади, та довіри до неї.

Відкритість суду та висвітлення його роботи

Зарічний районний суд м. Суми здійснює донесення інформації про діяльність суду до широкого кола громадськості через роботу офіційного вебсайту, тому щоденно здійснюється наповнення сайту якісним контентом, та регулярне його оновлення. Найчастіше здійснюється оновлення розділу «Новини», в якому розміщується інформація про поточну діяльність суду та розгляд суспільно важливих, резонансних судових справ. Інформація про заходи, які проводить Зарічний районний суд м. Суми, та ті, в яких беруть участь судді та працівники апарату, також оприлюднюється на офіційному вебсайті.

Соціальні мережі мають найбільшу популярність серед населення для отримання новин. Державні установи вже давно використовують соціальні мережі як інструмент комунікації, Зарічний районний суд м. Суми не є виключенням, тому також активно користується соціальними мережами як комунікаційними майданчиками: Фейсбук, Інстаграм, Телеграм та Ютуб. В соціальних мережах суду значно збільшилась кількість підписників, що свідчить про підвищення рівня довіри громадян та інтерес суспільства до діяльності суду.

 

Виступ на радіо

Продовжуємо використовувати і вже всім давно знайоме радіо, зустрічі в форматі радіорозповіді мають популярність серед громадян.

У вересні  2022 року помічник голови суду Юлія Хілько  разом з присяжною Вікторією Клименко взяли участь в радіопередачі «По суті» на Українському радіо:Суми. Радіослухачів проінформовано про те хто такі присяжні, які вони мають права та обов’язки, як вони залучаються до розгляду цивільних та кримінальних справ.

Проєкт Вас чекають в суді

З метою забезпечення максимально прозорого доступу суспільства до інформації про діяльність суду, налагодження комунікації між судом та громадськістю та доведення, що суд є відкритим для людей, в суді продовжує діяти проєкт «Вас чекають в суді». Основним завданням якого є надання інформації, яка необхідна громадянам для того, щоб бути належним чином поінформованими з метою захисту своїх прав та інтересів в суді. Зараз це онлайн формат, зустрічі проходять через платформу Zoom, а записи зустрічей додатково зберігаються та публікуються на каналі Ютуб, а також сайті суду. Теми зустрічей завжди актуальні, крім того, до таких заходів постійно залучаються експерти з відповідних галузей.

У жовтні – листопаді Зарічним районним судом м. Суми була здійснена активна діяльність з приводу кампанії по новому відбору присяжних. 05 жовтня 2022 року в Зарічному районному суді м. Суми відбулася чергова онлайн зустріч з громадянами. Тема зустрічі: «Як стати присяжним». Спікерами заходу були представники Зарічного районного суду м. Суми: Ганна Шелєхова, Юлія Хілько, Ірина Ханюкова-Липова, начальник правового управління Сумської міської ради Олег Чайченко.

19 листопада 2022 року в рамках даного проєкту спікери розповіли громадськості як здійснити реєстрацію факту народження/смерті, які відбулись на тимчасово окупованій території. У зустрічі брали участь голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова, начальник відділу забезпечення роботи контактного центру РЦ з надання БВПД у Сумській області Ігор Шпак, та заступник начальника Управління- начальник Центрального відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) Юлія Красько.

  

Проведення просвітницької роботи

Не втрачає своєї популярності серед населення проєкт «Правова допомога в суді». З 01 червня 2021 року, після підписання Меморандуму про співпрацю з Регіональним центром з надання БВПД у Сумській області, двічі на тиждень, наразі - один раз на тиждень, у визначені години, представник центру здійснює прийом громадян в приміщенні суду, надає консультації, роз'яснення та відповіді на безліч юридичних питань.

Необізнаність у правових питаннях значною мірою знижує можливість реалізації особистістю своїх прав та обов’язків. Відтак з метою підвищення рівня правової освіти молоді, набуття знань з юридичних питань, які знадобляться кожному в майбутньому продовжуємо реалізовувати проєкт «Досвід суду - крок до знань». Він являє собою спілкування суддів, працівників апарату Зарічного районного суду м. Суми зі студентами та школярами на різну правову тематику.

В рамках даного проєкту проведено 2 онлайн лекції для учнів ДПТНЗ про домашнє насильство та заходи впливу на кривдника, передбачені чинним законодавством. Також було проведено лекцію для учнів ДПТНЗ про таке негативне соціальне явище як булінг: як виявити, попередити та протидіяти цькуванню.

З метою виховання правової освіти молоді та  розширення правових знань дітей Зарічний районний суд м. Суми здійснює різноманітні цікаві заходи та проєкти.

Для дітлахів дошкільного віку та молодших школярів продовжуємо проводити захід  «Урок справедливості», який має на меті ознайомити дітей з місією суду в суспільстві. 

29 вересня 2022 року голова суду Ганна Шелєхова та помічник голови суду Юлія Хілько провели «урок справедливості» для діток працівників Зарічного районного суду м. Суми. Дітлахи переглянули мультфільми «Кінь проти Хом’яка», «Слон проти Жирафи» та «Їжак проти рака». Діти активно брали участь у дискусії та допомогали героям мультфільмів справедливо вирішити спори, що виникли у мультфільмах.

28 грудня 2022 року помічник голови суду Юлія Хілько провела «Урок справедливості» для учнів 6 класу Сумської загальноосвітньої школи № 21 СМР. Захід відбувався в режимі онлайн. Лекторка розповіла дітлахам про роботу суду, про вбрання судді та судову атрибутику, про справи, які слухаються судом та порядок їх розгляду. Разом переглянули мультфільм «Їжак проти Рака». Діти спробували самостійно вирішити спір між головними героями та відчути себе у ролі «судді».

Дні відкритих дверей та екскурсії – чудова можливість побачити роботу суду зсередини. У 2022 р. було проведено 3 віртуальних екскурсії приміщенням суду для студентів та школярів, та 4 екскурсії в форматі офлайн для студентів,  школярів та учнів ДПТНЗ. Під час офлайн екскурсії діти пройшли через пропускну систему суду та дізналися як здійснюється перевірка документів працівниками служби судової охорони. Також діти дізналися як потрібно поводити себе у приміщенні суду, порядок розгляду судових справ, про організацію роботи суду, відвідали архів суду.

Головою суду було здійснено декілька зустрічей із присяжними з метою підвищення їх правової обізнаності.

26 січня 2022 року голова суду Ганна Шелєхова провела онлайн зустріч з присяжними Зарічного районного суду м. Суми, склад яких затверджено рішенням СМР від 29 січня 2020 року № 6362-МР. Під час зустрічі підбивали підсумки роботи присяжних у 2021 році та говорили про кількість розглянутих справ за їх участі, осіб увільнених від виконання обов’язків з різних причин.

06 жовтня 2022 року голова суду Ганна Шелєхова провела онлайн зустріч з присяжними Зарічного районного суду м.Суми, на якій повідомила присяжних про закінчення строку їх повноважень та кампанію міської ради по новому відбору.

07 грудня 2022 року у приміщенні Зарічного районного суду м. Суми відбулася перша робоча зустріч з новим складом присяжних. Зустріч відбувалася одночасно як в онлайн, так і офлайн форматі.

      

  

Проходження практики студентами в суді

Керівництвом суду постійно проводяться вступні бесіди зі студентами, які проходять практику в суді, щодо цінностей судової системи та значення суду для громадян. Проходження студентами юридичних спеціальностей практики в суді є не просто одним із заходів правового виховання та підвищення загального рівня правової культури, а й можливістю для майбутніх правників визначитись із професійною долею та з власної точки зору сформувати враження про судову систему. Саме тому керівництво суду завжди розповідає студентам-практикантам про особливості вступу на державну службу та етапи продовження конкурсу на заміщення таких вакантних посад. Також для студентів проводять екскурсії приміщенням суду та інформують про роботу суду загалом. У 2022 році практику в суді пройшли 12 студентів юридичних факультетів.

 

Заходи, у яких судді та працівники суду брали участь

Важливою та складною є діяльність, яка спрямована допомогти громадськості зрозуміти та оцінити роль судової системи, саме тому  працівники суду та судді активно беруть участь в семінарах, конференціях, тренінгах та інших зустрічах.

01 лютого 2022 року керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Алла Шевченко взяла участь в онлайн-семінарі “Цифровізація правосуддя: особливості ЄСІТС та допоміжні онлайн сервіси для юристів», що був проведений Національною школою суддів України. Упродовж семінару учасники та учасниці обговорили питання щодо майбутнього електронних сервісів у судочинстві; особливостей Єдиної судової інформаційної системи; основних вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, роботи з комп’ютерними програмами “Д-3” та “ДСС”; допоміжних онлайнових сервісів в професійній діяльності правника.

02 лютого 2022 року голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова взяла онлайн участь в панельній дискусії «Впровадження кращих практик Європейського суду у сфері правосуддя і сприяння їх поширенню в Україні». Спікер у своєму виступі висвітлила тему допиту неповнолітніх у кримінальних та цивільних справах. 

07 лютого 2022 року Національна школа суддів України розпочала п’ятиденну підготовку та підвищення рівня кваліфікації помічників суддів місцевих загальних та апеляційних судів.

08 лютого 2022 року голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова долучилася до онлайн навчання, як доповідач, та прочитала лекцію на тему: «Особливості розгляду цивільних справ щодо усиновлення та оспорювання батьківства, сплати аліментів на дитину». Спікер розповіла про порядок та особливості розгляду справ даної категорії, поділилася актуальною практикою Верховного Суду. 

15 лютого 2022 року Національна школа суддів України провела онлайн-засідання робочої групи розробників тренінгу “Роль керівника апарату в судовому адмініструванні”. У ході засідання своїми напрацюваннями (доповідями, презентаціями) поділилась і керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Алла Шевченко.

21 лютого 2022 року керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Алла Шевченко приєдналася до онлайн семінару для працівників апаратів судів “Електронне декларування: особливості та типові помилки», який проведено Національною школою суддів України.

07 жовтня 2022 року помічник голови Зарічного районного суду м. Суми Юлія Хілько взяла участь в IV Міжнародній науково-практичній конференції. Тема доповіді: Електронний суд – нові можливості для учасників судового процесу. Докладно інформувала учасників конференції про можливість подати позов, ознайомитися зі справою чи взяти участь у судовому засіданні, не виходячи із дому.

08 грудня 2022 року відбувся тренінг «Захист прав людини постраждалих від конфлікту в умовах війни в Україні» для адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу у Сумській області, юристів та працівників системи БПД. Суддя Зарічного районного суду м. Суми Євгеній Янголь взяв участь, як доповідач, на тему: «Застосування принципу верховенства права при кваліфікації воєнних злочинів».

23 грудня 2022 року голова суду Ганна Шелєхова брала участь в Всеукраїнській практично-науковій конференції на тему: «Захист цивільних прав осіб, які постраждали від збройної агресії», яка організована ГО «Європейсько-азіатська науково-дослідницька платформа». Під час конференції були розглянуті актуальні питання документування та фіксації порушень цивільних прав, дієві та можливі механізми відшкодування або компенсації завданої шкоди особам, які постраждали від збройної агресії рф.

    

   

Моніторинг матеріалів у ЗМІ, які стосуються діяльності суду та у разі необхідності використання права на відповідь

ЗМІ – є цільовою аудиторією суду, оскільки активно залучені до процесів формування громадської думки. Тому щоденно у Зарічному районному суді м. Суми здійснюється моніторинг матеріалів у ЗМІ, які стосуються організаційної та процесуальної діяльності суду, при необхідності, оперативне реагування на недостовірну інформацію, розміщену у них. За результатами такого моніторингу складаємо медіадайджест кожної новини із посиланням на інтернет-ресурс. Усі такі медіадайджести містяться на сайті суду в розділі Публікації у ЗМІ.

Висновки

Підсумовуючи, можна сказати, найвищою оцінкою комунікаційної діяльності є розуміння громадянами особливостей роботи суду, а тому ми не зупиняємося на досягнутому, та постійно працюємо над підвищенням довіри громадян до системи судочинства.