flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз комунікаційної діяльності суду за 2023 рік

Аналіз комунікаційної діяльності суду за 2023 рік

 

Комунікаційна діяльність суду має великий вплив на ефективність і довіру до судової влади. У сучасному суспільстві суди не можуть обходити увагу громадськості та медіа. Комунікаційна діяльність допомагає зберігати відкритість та прозорість в судових процесах, сприяє зрозумінню судових рішень.

Створення ефективної системи взаємодії судів, засобів масової інформації (ЗМІ) та громадськості є одним з пріоритетних напрямків у роботі суду. Колектив Зарічного районного суду м. Суми не тільки усвідомлює важливість такої взаємодії, а й упродовж тривалого часу рухається в цьому напрямку та поступово втілює в життя.

З метою виявлення позитивних результатів та на виконання плану роботи проаналізовано комунікаційну діяльність суду за 2023 рік.

 

Напрямок: відкритість суду та висвітлення його роботи.

ЗМІ – є цільовою аудиторією суду, оскільки активно залучені до процесів формування громадської думки. Тому щоденно у Зарічному районному суді м. Суми здійснюється моніторинг матеріалів у ЗМІ, які стосуються організаційної та процесуальної діяльності суду, при необхідності, оперативне реагування на недостовірну інформацію розміщену у них. За результатами такого моніторингу складаємо медіадайджест кожної новини із посиланням на інтернет-ресурс. Усі такі медіадайджести містяться на сайті суду в розділі Публікації у ЗМІ, у 2023 році було 82 таких публікації.

Також хотілося б зазначити, що суд працює відкрито та прозоро для суспільства, що реалізовується через доступ представників ЗМІ до залів судових засідань. У разі розгляду резонансної справи представники ЗМІ повідомляються про дату та час слухання справи, шляхом розміщення відповідної інформації на вебсайті суду та сторінці суду у Фейсбук, а також в телеграм каналі суду, надалі за бажання журналісти мають змогу висвітлювати перебіг судових засідань. Як показала практика, присутність представників ЗМІ під час судових засідань сприяє формуванню довіри та поваги до суду, підвищенню його авторитету, визнанню справедливості прийнятого судового рішення.

Протягом 2023 року представником суду надано 7 коментарів:

Відеосюжети  можна переглянути на сайті Зарічного районного суду м. Суми у розділі Прес-центр – Інтерв’ю, коментарі, відповіді.

Не можна залишити поза увагою роботу суду у висвітленні новин на власній вебсторінці. Так, протягом 2023 року на сайті суду щоденно оновлювалась інформація, здійснювалось анонсування розгляду резонансних справ, результати їх розгляду, інша важлива та корисна інформація.

Вже стало звичною справою анонсувати резонансні та актуальні справи на офіційному сайті суду в розділі «Інформація по справах», список таких справ оновлюється щопонеділка.

Найчастіше здійснюється оновлення розділу «Новини» в якому розміщується інформація про поточну діяльність суду та розгляд суспільно важливих, резонансних судових справ. Інформація про заходи, які проводить Зарічний районний суд м. Суми, та ті, в яких беруть участь судді та працівники апарату також оприлюднюється на офіційному вебсайті. Це дозволяє суду сповіщати громадськість про події та зміни у роботі. Всього у розділі «Новини» на сайті суду за 2023 рік розміщено 271 публікація.

На вебсайті доступна контактна інформація для зв'язку з судом: адреса, телефонний довідник  та  адреса електронної пошти. З метою оперативного надання інформації громадянам з питань, що виникають при зверненні до суду чи під час слухання судових справ, в суді призначені відповідальні особи за її надання. Інформація про ПІБ цих осіб, № кабінету розміщена на кожному поверсі суду та на сайті.

Постійно здійснюється розміщення та оновлення інформаційного матеріалу у вигляді дописів та пам’яток, які краще допомагають громадськості розуміти судову систему і процес.

Завдяки правильному використанню вебсайту суду можна покращити відкритість і прозорість судової системи, сприяти довірі громадськості та забезпечити більший рівень інформованості громадян про роботу суду.

Зарічний районний суд м. Суми також продовжує активно користуватися соціальними мережами як комунікаційними майданчиками: Фейсбук, Інстаграм, Телеграм та Ютуб.  У цих соціальних мережах зрозумілою мовою та оперативно суд здійснює дописи про резонансні справи, що надходять до суду, участь представників суду у різноманітних заходах, нововведення, що відбуваються у суді. З метою забезпечення двобічної комунікації, надана можливість відвідувачам сторінок суду у соціальних мережах коментувати новини та дописи.

 

Напрямок: проведення просвітницької роботи.

Зарічний районний суд м. Суми активно співпрацює із навчальними закладами, оскільки виховання правової культури у юнаків та дівчат є одним із важливих напрямків комунікаційної стратегії суду.

Наша найбільша мотивація – спонукати молодь до вивчення права, набуття знань з юридичних питань, які знадобляться кожному в майбутньому. Оскільки спілкування відбувається дистанційно, то це дало змогу долучити суддів, які у своєму щільному графіку знаходять час для спілкування з молоддю.

Ми  продовжуємо проєкт «Досвід суду - крок до знань», який являє собою онлайн спілкування суддів, працівників апарату Зарічного районного суду м. Суми зі студентами та школярами на різну правову тематику. 

В рамках даного проєкту проведено 6 онлайн-лекції для школярів про відповідальність неповнолітніх. Учні дізналися про адміністративну та кримінальну відповідальність неповнолітніх: з якого віку можуть притягнути до відповідальності, та за які вчинки.

15 листопада 2023 року за ініціативою кафедри фундаментальної юриспруденції та конституційного права ННІ права відбулась онлайн-лекція судді Зарічного районного суду м. Суми Миколи Шершака з вихованцями  гуртка «Правознавство» Сумського територіального відділення МАН. До зустрічі долучились учні Садівського ліцею Садівської сільської  ради, Сумської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 імені Героя України Олександра Аніщенка СМР та КУ Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 1 ім. В.Стрельченка СМР. Лекція була присвячена відповідальності неповнолітніх.

Також було проведено 5 лекцій для школярів та студентів про такі негативні соціальні явища як кібербулінг та булінг, одну з них вперше провели в "Пункті Незламності". Говорили: що таке булінг, його види та ознаки, окремо обговорили про кібербулінг, як сучасну форму цькування, яка набирає все більших обертів і різновидів. Розповідали слухачам як виглядає кібербулінг, які причини та потенційні його наслідки, як припинити кібербулінг і що робити, якщо хтось із друзів став жертвою кібербулінгу.

В рамках  проєкту  «Досвід суду - крок до знань» проведено онлайн-лекцію для студентів 2 курсу Сумського державного університету на тему: «Поняття шлюбу. Порядок розірвання шлюбу».

Під час заходу суддя Зарічного районного суду м. Суми  розповіла: що таке шлюб, шлюбний вік; шлюб який є недійсним або коли за рішенням суду визнається таким; коли позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений; чим відрізняється позовне провадження від окремого провадження при розгляді справ про розлучення тощо. Також увагу слухачів було акцентовано на деяких питаннях державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану.

Також в рамках даного проєкту 03 жовтня 2023 року суддя Зарічного районного суду м.Суми Микола Шершак провів чергову онлайн зустріч зі студентами другого курсу Сумського державного університету. Тема лекції «Кримінальний процес», під час якої говорили про: особливості досудового розслідування злочинів і кримінальних проступків, роль слідчого судді у досудовому розслідуванні; питання, що вирішуються під час підготовчого судового засідання тощо.

Вперше суддя Зарічного районного суду м. Суми Микола Шершак прочитав онлайн-лекцію для студентів-медиків 2-го та 3-го курсів Медичного інституту СумДУ на тему: «Кримінальна відповідальність медичних працівників». Спікер повідомив слухачам, що  у Кримінальному кодексі України є ряд складів злочинів, які мають відношення саме до професійної діяльності медиків, а також, що більшість кримінальних правопорушень у сфері медичного обслуговування містять наявність негативних наслідків для життя та здоров'я пацієнта. На реальних прикладах розглянутих судових справ спікер розповів, за які злочини були притягнуті медики до відповідальності та яке покарання їм було призначено.

У 2023 році також проведено 1 «Урок справедливості» для школярів, під час уроку діти дізнались багато цікавого про суд, справедливість, права та способи вирішення суперечок. Діти ознайомилися з атрибутами судової влади - мантією та нагрудним знаком. Говорили про богиню правосуддя - Феміду. Учні переглянули мультфільми «Кінь проти Хом’яка» та «Їжак проти Рака». Хлопці та дівчата спробували себе в ролі справжніх суддів, ділилися думками про справедливе врегулювання суперечки між учасниками спору, відстоювали свою позицію. Усі дійшли спільної думки, що потрібно бути дружніми, навчитись домовлятись, миритись та бути справедливими.

Дні відкритих дверей та екскурсії – чудова можливість побачити роботу суду зсередини. За 2023 рік було проведено 30 екскурсії в форматі офлайн для учнів місцевих шкіл, 1 екскурсію для  студентів та курсантів Сумської філії ХНУВС, та 1 віртуальну екскурсію судом.

Якісна практика - запорука успішного засвоєння знань. Зарічний районний суд м. Суми всіляко сприяє організації проходження практики студентами юридичних спеціальностей.

За 2023 рік у Зарічному районному суді м. Суми проходили практику 17 студентів  юридичних факультетах різних вищих навчальних закладів України.

Майбутні фахівці відвідували судові засідання, дізналися про особливості розгляду справ суддями одноособово чи колегією суддів, а також студенти ознайомились з роботою канцелярій та архіву суду.

Проходження студентами юридичних спеціальностей практики в суді є не просто одним із заходів правового виховання та підвищення загального рівня правової культури, а й можливістю для майбутніх правників закріпили теоретичні знання набуті на навчанні. Це сприяє розвитку практичних навичок та вмінь у сфері судової діяльності. Проходження практики в суді є цікавим та корисним етапом навчання для студентів-правників відчути справжню атмосферу правосуддя, а також під час практики студенти мають можливість визначитись із професійною долею та з власної точки зору сформувати враження про судову систему.

   

 

   

     

  

 

Напрямок: підвищення кваліфікації.

Не залишаються поза увагою керівництва підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату. Так, один раз на місяць з суддями проводяться заняття на різну тематику, зокрема це вивчення нового законодавства, правових позицій ВСУ, з метою недопущення помилок в роботі аналізуються та обговорюються рішення судів вищих інстанцій.

За планом та додатково проводяться заняття з працівниками апарату щодо вивчення нового та чинного законодавства, та новел у роботі.

 

Напрямок: повнота та ясність інформації про роботу суду.

На всіх поверхах суду встановлені інформаційні стенди, на яких розміщено: режим роботи суду, актуальні ставки та реквізити судового збору, правила внутрішнього трудового розпорядку суду, правила внутрішнього службового розпорядку, адреси та контактні телефони судів вищої інстанції, ДСА України, ТУ ДСА України в Сумській області.

Кожен відвідувач суду має змогу залишити свої побажання у скриньці для відгуків, зауважень та пропозицій громадян з питань організації роботи суду, що знаходяться поряд з інформаційними стендами. Також відвідувачі мають змогу ознайомитися зі списками справ, призначеними до розгляду, заяв про видачу судових документів тощо.

Для зручності громадян було розроблено візитку Зарічного районного суду м. Суми, яка невелика за розміром, але містить усю найнеобхіднішу інформацію: адресу та розклад роботи суду, номери телефонів та факсу, електронну пошту та вебадресу сайту, а також реквізити для зарахування судового збору. Такі візитки є на кожному поверсі суду, відвідувачі завжди можуть їх взяти із собою. 

 

Напрямок: участь представників суду у заходах, що відбуваються в місті та інших містах країни.

Важливою та складною є діяльність, яка спрямована допомогти громадськості зрозуміти та оцінити роль судової системи, саме тому  працівники суду та судді активно беруть участь в семінарах, конференціях, тренінгах та інших зустрічах. Семінари, конференції та тренінги надають можливість для обміну досвідом і найкращими практиками, що сприяє покращенню якості та ефективності судової системи.

Так у 2023 році:

04 січня 2023 року відбулась онлайн зустріч з присяжними Зарічного районного суду м.Суми, яких було затверджено рішенням Сумської міської ради від 14 грудня 2022 року № 3336-МР. Зустріч проведено з метою підвищення рівня правової обізнаності присяжних.

26 січня 2023 року суддя Зарічного районного суду м. Суми Євгеній Янголь взяв участь у круглому столі на тему «Документування воєнних злочинів у Сумській області. Особливості та проблемні питання». Цей захід був організований Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області.

22 лютого 2023 року помічник голови суду Юлія Хілько взяла участь в онлайн-зустрічі з соціальними педагогами, яка була організована за ініціативи Центру професійного розвитку педагогічних працівників СМР. В межах зустрічі лекторка розповіла про інформаційно-просвітницьку роботу Зарічного районного суду м. Суми, яка спрямована на виховання правової освіти молоді та розширення правових знань дітей, а також формування поваги до суду у молодого покоління. Спікер акцентувала на заходах та проєктах, які розроблені судом.

25 лютого 2023 року голова суду Ганна Шелєхова взяла участь в Міжнародній практично-науковій конференції «Захист прав осіб, які постраждали від збройної агресії: міжнародно-правовий аспект», та виступила з доповіддю: «Відшкодування шкоди: судова чи адміністративна процедура?». Лекторка акцентувала на необхідності пошуку шляхів фінансування витрат на відшкодування шкоди, та затвердження методики оцінки реальних збитків.

28 лютого 2023 року керівник апарату суду Алла Шевченко взяла участь в онлайн-семінарі “Кращі національні та міжнародні практики судового адміністрування”, що був проведений Національною школою суддів України спільно з громадською організацією “Всеукраїнська асоціація працівників судів”. Алла Шевченко поділилась досвідом та напрацюваннями Зарічного районного суду м. Суми щодо комунікаційної діяльності, також спікер розповіла про проєкти та заходи, які реалізовані в суді. 

Також у першому кварталі суддя Зарічного районного суду м. Суми Євгеній Янголь завершив навчальний курс «Захист прав людини в умовах збройного конфлікту». Курс організований Українською Гельсінською спілкою з прав людини - УГСПЛ за підтримки американського народу, наданий через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках «Права людини в дії». Курс був спрямований на підвищення професійного потенціалу із застосування норм міжнародного гуманітарного права (права, що забезпечує захист жертв війни та обмежує засоби й методи ведення воєнних дій) та міжнародного права щодо прав людини у справах, пов’язаних з російською агресією.

03 квітня 2023 року в межах підготовки та підвищення рівня кваліфікації керівників і заступників керівників апаратів місцевих, апеляційних судів, Вищого антикорупційного суду та Верховного Суду керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Аллу Шевченко, яка провела лекцію на тему: «Роль керівника апарату суду в налагодженні судової комунікації».

Лекторка поділилась досвідом та напрацюваннями Зарічного районного суду м. Суми щодо комунікаційної діяльності. Наголосила на необхідності налагодження відносин зі ЗМІ, організацію інформаційно-просвітницької роботи, важливість надання правдивої та доступної інформації про роботу суду. Також спікер акцентувала на важливості внутрішньої комунікації: працівники повинні відчувати себе колективом, дружньою командою та працювати на один результат.

05 квітня 2023 року керівник апарату суду Алла Шевченко взяла участь в апробації тренінгу «Роль керівника апарату в судовому адмініструванні» у межах підготовки та підвищення рівня кваліфікації за стандартизованою програмою для керівників і заступників керівників апаратів судів. Алла Шевченко входила також до складу розробників цього тренінгу. Висвітлюючи тему взаємодії керівника апарату суду зі службою судової охорони, правоохоронними органами та адвокатурою, пані Алла нагадала якими нормативно-правовими актами регулюється діяльність вищезазначених органів, звернула увагу на необхідності комунікації в рамках правового поля та поділилася практичним досвідом проведення спільних заходів.

10 травня 2023 року керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Алла Шевченко взяла участь  як викладач у тренінгу для керівників апаратів судів “Роль керівника апарату в судовому адмініструванні”, що був проведений Національною школою суддів України, під час якого поділилася досвідом взаємодії зі Службою судової охорони, правоохоронними органами та адвокатурою. Після тренінгу Алла Шевченко також взяла участь в окремому онлайн-заході для тренерів за участю лише розробників і майбутніх викладачів, під час якого поділилася досвідом, розповіла як користуватися матеріалами модуля та надала пропозиції до майбутніх семінарів.

17 травня 2023 року керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Алла Шевченко взяла участь як слухач в круглому столі “Майданчик добрих практик судового адміністрування: розбудова онлайн-платформи”. Під час круглого столу було презентовано онлайн платформу “Модельні суди: Майданчик добрих практик”, яка розташована на базі вебпорталу “Судова влада України”.

23 червня 2023 року суддя Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова взяла участь у спільному навчально-методичному семінарі за темою «Застосування принципів правосуддя, дружнього до дитини, у кримінальних провадженнях стосовно неповнолітніх. Захист прав та інтересів дітей, які стали жертвами злочинних посягань». Захід було організовано Сумською обласною прокуратурою для слідчих, дізнавачів та ювенальних прокурорів. Під час онлайн-конференції Ганна Шелєхова поділилася інформацією щодо практичних аспектів налагодження контакту із неповнолітніми в судових процесах.

27 вересня 2023 року суддя-спікер Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова взяла участь у роботі круглого столу на тему: «Право власності на майно в умовах воєнного стану», який організований за ініціативи Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Сумській області. Мета даного заходу - розгляд проблемних питань, пов’язаних з пошкодженням рухомого майна громадян, з якими стикаються представники  неурядових організацій під час надання юридичної допомоги населенню.

Ганна Шелєхова проінформувала про власне бачення шляхів відшкодування шкоди, яке неодноразово висловлювала на міжнародних конференціях. Учасники круглого столу мали можливість поставити практичні запитання судді-спікеру щодо проблем, які виникають при зверненні громадян до суду для визнання права власності. Ганна Шелєхова поділилася досвідом та знаннями, які учасники заходу можуть взяти для використання в практичній діяльності.

14-15 жовтня у Львові за підтримки Проєкту ЄС "Право-Justice" відбулася стратегічна сесія Всеукраїнської асоціації працівників судів. Керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми  Алла Шевченко також взяла участь у цьому заході, вона входить до ініціативної групи асоціації. Протягом дводенного інтенсиву члени громадської організації працювали над баченням розвитку ВАПС на 2024 рік. Також у рамках заходу вони підбили підсумки своєї діяльності та оцінили поточний стан справ, зокрема, складнощі та проблеми, з якими стикаються працівники судових установ. Під час проведення стратегічної сесії було прийнято рішення щодо створення Комунікаційного комітету асоціації на чолі з директором Аллою Шевченко.

24 листопада 2023 року суддя Зарічного районного суду м. Суми Євгеній Янголь взяв участь як доповідач у тренінгу для адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Тема тренінгу вкрай актуальна та важлива на сьогодні: «Війна рф проти України. Мобілізація, призов. Встановлення фактів загибелі військових. Виплати та їх види. Особливості військових кримінальних правопорушень в умовах війни». У своєму виступі суддя Євгеній Янголь розглядав тему: «Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби: поняття та особливості правозастосування в умовах воєнного стану.» Суддя також розповів особливості кваліфікації та доказування у справах про непокору, невиконання наказу, опір начальнику, погрозу або насильництво щодо начальника, самовільне залишення частини, дезертирство.

21 грудня 2023 року голова Зарічного районного суду м. Суми Ірина Клімашевська взяла участь у робочій нараді по організації діяльності міжсекторального центру для дітей, які постраждали або стали свідками насильства кримінального правопорушення (модель Барнахус).

     

 

     

   

Висновки.

Підсумовуючи, можна сказати, забезпечення доступної та зрозумілої інформації, регулярний контакт з громадянами через різні комунікаційні канали є важливими кроками у підтримці взаєморозуміння та підвищенні довіри.