flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

05 жовтня 2022 рік. Підсумки онлайн зустрічі на тему: «Як стати присяжним ?». Із відеосюжетом

05 жовтня 2022 року в Зарічному районному суді м. Суми  відбулася чергова онлайн зустріч з громадянами  в рамках проекту «Вас чекають в суді». Тема зустрічі: «Як стати присяжним».

Спікерами заходу були: голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова, помічник голови суду Юлія Хілько, начальник відділу документообігу та організаційного забезпечення Зарічного районного суду м. Суми Ірина Ханюкова-Липова, начальник правового управління Сумської міської ради Олег Чайченко.

В січні 2023 році закінчується трирічний строк повноважень нині діючих присяжних, наразі Сумською міською радою проводиться робота щодо формування списків присяжних на 2023 - 2026 роки. І тому обрана саме така тема, щоб мешканці нашого міста отримали більше інформації хто такі присяжні і долучались до здійснення правосуддя.

Розпочала захід голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова вітальним словом.

Начальник відділу Ірина Ханюкова-Липова пояснила хто такі присяжні, та акцентувала увагу, що до осіб, які  бажають бути включенні до списків присяжних, існують певні вимоги, а саме присяжним може бути  громадянин України віком від 30 до 65 років, який постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, та який володіє державною мовою.

Також громадян було повідомлено до розгляду яких справ залучаються присяжні. Розгляд цивільних справ за участі  присяжних проводиться судом в порядку окремого провадження у складі одного судді і двох присяжних у випадках :

обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною;

визнання особи безвісно відсутньою чи померлою;

усиновлення;

надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;

примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

Кримінальне провадження у суді І інстанції щодо злочинів за вчинення яких передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі за клопотанням обвинуваченого розглядається судом у складі двох суддів та трьох присяжних.

Помічник голови суду Юлія Хілько  повідомила, що відбір присяжних для участі у конкретній справі здійснюється автоматизованою системою документообігу суду. Детально розповіла як здійснюється запрошення присяжних до суду для участі в судовому засіданні, та  повідомила, що виплата винагороди присяжним за час проведений в суді становить орієнтовно 400 грн за 1 год. роботи. До  фактично відпрацьованого часу належить:

ознайомлення присяжного з матеріалами судової справи, в якій він бере участь як присяжний;

участь присяжного в судовому засіданні;

перебування присяжного в нарадчій кімнаті;

час очікування присяжним початку судового засідання, який визначено в процесуальному документі, у разі зміщення графіку засідань у суді (з часу, визначеного у процесуальному документі, до фактичного початку судового засідання).

Голова суду Ганна Шелєхова пояснила як відбувається процедура затвердження списку присяжних. Територіальне управління Державної судової адміністрації України визначає кількість присяжних, виходячи з поданих пропозиції судів, звертається до місцевої ради, в межах юрисдикції якої розташований суд, щодо формування списку. Відповідна рада має провести роз’яснювальну кампанію та на підставі виявлених бажань громадян, у вигляді поданих заяв, сформувати  та затвердити зазначений список. Ганна Шелєхова повідомила, що основними підставами увільнення присяжних в суді є: знаття з реєстрації місця свого проживання, виїздом за межі м. Суми у довготривале відрядження, погіршення стану здоров’я , досягееня 65-ти річного віку , сімейні обставини,  у зв’язку з релігійними переконаннями, та у зв’язку з виїздом закордон.

Начальник правового управління Сумської міської ради Олег Чайченко розповів які документи подають кандидати, що бажають бути присяжним (заява, згода на обробку персональних даних, довідки про відсутність судимості та психічного захворювання, копія паспорта), та зазначив, що вони приймаються за адресами: м. Суми, вул. Горького, 21, каб. 210 (канцелярія) , майдан Незалежності, 2, каб. 78.

Сподіваємось, що інформація була цікавою та корисною та викликала у Вас бажання долучитись до здійснення правосуддя.

Переглянути відео онлайн зустрічі можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=84BIVUrJZs8

Слідкуйте за нашими новинами, далі буде….