Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Одним з аспектів верховенства права є доступ до правосуддя. Доступ не до приміщення суду, а здатність особи безперешкодно отримати судовий захист як доступ до незалежного і безстороннього вирішення спорів за встановленою процедурою на засадах верховенства права.
Особа, яка звертається до суду, перш за все, повинна оформити відповідну позовну заяву. Але здійснити належне оформлення відповідних документів громадянин завжди має можливість, уклавши договір про надання правової допомоги з адвокатом.
З метою безперешкодного забезпечення судового захисту громадян України законодавець і передбачив створення безоплатної правової допомоги.
Безоплатна правова допомога – правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел.
Закон України «Про безоплатну правову допомогу» визначає порядок надання безоплатної первинної правової допомоги та безоплатної вторинної правової допомоги, яка включає такі види правових послуг, як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань; складення заяв, скарг, інших документів правового характеру (крім процесуальних), а також надання особі допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.
Отже, відповідно до Закону «Про безоплатну правову допомогу» в Україні існують два основні її види :
Право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі громадяни України, які перебувають під юрисдикцією України.
Суб’єкти надання безоплатної первинної правової допомоги:
- органи виконавчої влади,
- органи місцевого самоврядування,
- фізичні та юридичні особи приватного права,
- спеціалізовані установи,
- місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги/бюро правової допомоги .
Безоплатна первинна правова допомога надається кожній особі, тобто громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, в тому числі біженцям, які перебувають під юрисдикцією України.
Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист ; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на таку допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" право на безоплатну вторинну правову допомогу, яка надається через місцеві центри, мають:
Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають громадяни держав, з якими Україна уклала відповідні міжнародні договори про правову допомогу, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також іноземці та особи без громадянства відповідно до міжнародних договорів, учасником яких є Україна, якщо такі договори зобов'язують держав-учасниць надавати певним категоріям осіб безоплатну правову допомогу.
Місцезнаходження і телефонні номери місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги Сумської області
Сумський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги (Адреса: 40000, вул. Петропавлівська, 108, кабінет 105-б, м. Суми, Україна, тел. 066-771-32-61; 098-380-69-38).
Телефон єдиної системи безоплатної правової допомоги: 0(800) 213 103
Електронна пошта центру: sumy1.sumy@legalaid.sm.ua
Часи прийому громадян: 8.00-17.00 (Пн-Пт), вихідні (Сб, Нд).
Особистий прийом директором центру: щоп’ятниці з 10.00 до 12.00
Потрібно взяти із собою паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
Місцеві центри працюють з 08.00 год. до 17.00 год. (без обідньої перерви).
Більш докладну інформацію про інші документи, які необхідно надати, можна переглянути за посиланням : https://www.legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bezoplatnu-pravovu-dopomogu/.
Крім цього безоплатну правову допомогу в м.Суми надають:
Громадська приймальня з надання безоплатної первинної правової допомоги при виконавчому комітеті Сумської міської ради: https://smr.gov.ua/uk/zvorotnij-zv-yazok/1801-bezoplatna-pravova-dopomoga.html
Прийом громадян проводиться у наступних напрямках: надання правової інформації; консультування та роз’яснення правових питань; надання консультацій зі спадкового права; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; надання допомоги щодо забезпечення доступу до вторинної правової допомоги.
Прийом громадян здійснюється у вівторок та четвер з 16:00 до 17:15 за адресою: м. Суми, пл. Незалежності, 2, V поверх.
Громадські приймальні Північно-східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми): https://www.sumyjust.gov.ua/bezoplatna-pervynna-pravova-dopomoga/.
Прийом осіб, які потребують безоплатної первинної правової допомоги проводиться щовівторка та щочетверга з 10 до 16 години за адресами:
м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва, 28; м.Суми, вул.Харківська, 41; м.Суми, вул.Троїцька, 17.
Також в м.Суми працюють юридичні клініки :
Тел. 68 77 27
e-mail: yurklinika@yur.sumdu.edu.ua
facebook: https://www.facebook.com/groups/klinikasumdu/
Порядок та режим роботи ЮК СУМДУ:
Прийом громадян ведеться за графіком вівторок та четвер з 9.00 до 16.00, з перервою на обід з 13.00 до 14.00.
Детальніше із порядком роботи клініки можна ознайомитися за посиланням: http://clinic.law.sumdu.edu.ua/uk/kontakti
Адреса: вул. Герасима Кондратьєва, 160 каб. 113 – 114 головного корпусу.
Режим роботи підрозділів (у т. ч. юридична клініка “Довіра”):
Робочий час – з 8:00 до 16:30. Перерва на обід 13:00 – 13:30. Вихідні дні: субота і неділя.
e-mail: admin@sau.sumy.ua
Контактні телефони: (0542) 787-476, 222-448, 62-88-59.
Детальніше із порядком роботи клініки можна ознайомитися за посиланням: https://www.facebook.com/groups/4246149762091624.
Правова допомога надається у приміщенні юридичної клініки, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Миру, буд. 24.
Детальніше із порядком роботи клініки можна ознайомитися за посиланням: https://legalclinics.in.ua/location/sogo-pravova-dopomoga-sumskoyi-filiyi-harkivskogo-natsionalnogo-universytetu-vnutrishnih-sprav/.