flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як визнати особу безвісно відсутньою?

Наше життя неможливо передбачити і тому трапляються ситуації, коли люди зникають. Звісно, рідним та близьким складно в це повірити. Але нічого не вдієш, потрібно з цим миритися, а головне робити все, аби права, обов’язки, та майно людини, яка зникла, не були порушеними та збереженими.

Що ж потрібно робити, куди звертатися  аби визнати особу безвісно відсутньою?

В чому нюанси  цієї процедури, хто її може ініціювати та які наслідки визнання особи безвісно відсутньою?

Відповіді на ці запитання можете знайти у даній статті, яка підготовлена головою Зарічного районного суду м. Суми Ганною Шелєховою та помічником судді Аллою Рубаненко.

За яких обставин можливо визнати особу безвісно відсутньою?

Відповідно до ч.1 ст.43 Цивільного кодексу України, фізичну особу можна визнати судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.

Причини і наслідки визнання особи безвісно відсутньою

Доки факт відсутності особи  не встановлений у визначеному  законом порядку, вважається, що особа здійснює свої права та обов’язки. Наприклад, забезпечує свою родину (а тому, їй не потрібна допомога від держави), сплачує комунальні платежі, податки та інш.

Однак, якщо  відсутність годувальника встановлена у визначеному порядку, у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення», родина має право на пенсію в зв’язку з  втратою годувальника.

Крім того, один із подружжя безвісно відсутнього набуває права  розірвати шлюб в спрощеному порядку через органи реєстрації актів цивільного стану.

Також припиняються  зобов’язання, пов’язані з особою безвісно відсутнього, такі як: дія довіреності та договору доручення.

У випадку  визнання особи безвісно відсутньою над його майном встановлюється опіка.

Так, у відповідності до  ст. 44 ЦК України  на підставі рішення про визнання особи безвісно відсутньою нотаріус за останнім місцем особи описує належне їй майно та встановлює над ним опіку. Опікун майна  приймає на себе обов’язки «зниклої» особи : погашає за рахунок її майна  борги, управляє цим майном в її інтересах.

До якого суду звертатися?

Питання  про визнання особи безвісно відсутньою можливо вирішити тільки в судовому порядку шляхом подачі заяви в порядку окремого провадження.

Розгляд справ про визнання особи безвісно відсутньою проводиться судом у складі одного судді та двох присяжних.

Підсудність таких справ визначається ст.305 Цивільного процесуального кодексу України :  така заява подається до суду  за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

Так, в Зарічному районному суді м. Суми в 2017 році в провадженні перебувало 9 заяв в порядку окремого провадження про визнання особи безвісно відсутньою .

Розглянуто – 9 справ, з них – 2 заяви залишено без розгляду, 7 заяв задоволено.

Також на розгляді перебували 2 заяви про скасування рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім.

За період з 01 січня 2018 року по 01 вересня 2018 року в провадженні суду перебувало 5 заяв про визнання особи безвісно відсутньою .

Розглянуто – 3 справи, з них – 2 заяви повернуто заявнику, 1  заява задоволена.

Також на розгляді перебуває 2 заяви про скасування рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім.

Хто може звернутися?

З заявою про визнання особи безвісно відсутньою може звернутись  будь-яка особа, яка перебуває з особою в матеріально-правових відносинах та зацікавлена в зміні його правового статусу. Тобто заява може бути подана як членом родини, так і людиною, інтереси якої зачіпаються невизначеним статусом зниклої особи, наприклад,  кредитором.

Який зміст заяви про визнання особи безвісно відсутньою?

Заява повинна відповідати загальним вимогам ст. 175 ЦПК України, якою встановлена форма та зміст позовної заяви, з урахуванням особливостей, передбачених ст. 306 ЦПК України.

Відповідно до ст.306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Відповідно до п.п.4 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду  заяви у справах окремого провадження фізичною особою передбачена сплата судового збору  - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних громадян, що станом на 01 січня 2018 року  складає 352 грн. 40 коп.

Пропонуємо Вам зразок заяви про визнання особи безвісно відсутньою.

Які дії суду з підготовки справи до розгляду?

 Суд до початку розгляду справи встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме, а також запитує відповідні організації за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи реєстрації місця проживання осіб або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме. Одночасно суд вживає заходів через органи опіки та піклування щодо встановлення опіки над майном фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, якщо опіку над майном ще не встановлено.

 Суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.

 Які дії особи,  визнаної безвісно відсутньою, в разі її появи?

Коли особа, яка була визнана безвісно відсутньою, з’являється,  їй необхідно звернутись до суду з заявою про скасування рішення про визнання безвісно відсутнім.

Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.

Пропонуємо Вам зразок заяви про скасування рішення про визнання особи безвісно відсутньою.

У разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.

Варто зазначити, що, як свідчить досвід,  визнання особи безвісно відсутньою є складною, з моральної точки зору, процедурою, особливо для її близьких та рідних. Але це потрібно робити, щоб майно та права, які мала особа за життя, були під захистом, наглядом чи перейшло до належних спадкоємців.