flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Заочний розгляд справи у цивільному процесі

Ви отримали поштою рішення суду про стягнення з Вас заборгованості, але про розгляд такої справи судом Вам нічого не було відомо? Чи, можливо, Вам уже прийшов виконавчий лист про відкриття щодо Вас виконавчого провадження, а про наявність судового рішення і слухання справи, де Ви виступали відповідачем, Ви чуєте вперше? Випадки, коли особа стикається з заочним провадженням, є непоодинокими.

Заочний розгляд справи  відповідно до Цивільного процесуального кодексу України (глава 11) є особливим порядком розгляду та вирішення цивільної справи за відсутності відповідача. Його розглядають як додаткову гарантію позивачеві від зловживання відповідачем процесуальними правами, усунення причин затягування процесу.

Заочне рішення суду ухвалюється в тому разі, коли особу було належним чином повідомлено про розгляд справи, але вона була відсутня в судовому засіданні й не подала відзиву, заперечень на позовну заяву.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин.

Заява про перегляд заочного рішення подається в письмовій формі з дотриманням вимог ст. 285 ЦПК України, додаються докази, на які посилається заявник та документ про сплату судового збору (станом на 2019р. – 384,20 грн.).

Заява про перегляд заочного рішення розглядається в судовому засіданні. Неявка осіб, належним чином повідомлених про дату, час і місце засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з’явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Зарічним районним судом м. Суми за 1 півріччя 2018 р. винесено 295 заочних рішень, а за 1 півріччя 2019 р. – 371 рішення, що на 20,1% справ більше ніж в попередньому періоді. Заяв про скасування заочного рішення за 1 півріччя 2018 р. задоволено 13, а у 1 півріччі 2019 р.- 8.