flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз комунікаційної діяльності суду за 2015 рік

Довіра громадськості до судової влади має важливе значення як гарант ефективної роботи судової системи та рівень такої довіри є, свого роду, показником ефективності судочинства. Тому, вже тривалий час одним з головних напрямків роботи суду – налагодження комунікаційної діяльності, направленої на формування позитивного іміджу суду, з метою зміцнення авторитету судової влади.

Пріоритетними в цьому напрямку є популяризація роботи суду, взаємодія суду зі ЗМІ, проведення просвітницької роботи серед громадян міста, робота з кадрами з метою підвищення культури спілкування та якості обслуговування громадян.

З метою виявлення позитивних результатів, наявність успіхів чи навпаки недоліків та на виконання плану роботи проаналізуємо комунікаційну діяльність суду за 2015 рік.

 Напрямок: відкритість суду та висвітлення його роботи.

Зарічний районний суд м Суми намагається завжди працювати відкрито та прозоро для суспільства, що реалізовується через доступ представників ЗМІ до зали судових засідань – у разі розгляду резонансної справи представники ЗМІ повідомляються про дату та час слухання справи, шляхом направлення прес- анонсу або ж розміщення відповідної інформації на веб-сайті суду та сторінці суду у Facebook та в подальшому за бажанням журналісти мають змогу висвітлювати перебіг судових засідань. Як показала практика, присутність представників ЗМІ у залі судових засідань впливає на об’єктивне висвітлення розгляду справи, що становить суспільний інтерес в засобах масової інформації.

Окрім того, присутність представників ЗМІ під час судових засідань сприяє формуванню довіри та поваги до суду, підвищенню його авторитету, визнанню справедливості прийнятого судового рішення.

Всього за 2015 рік у ЗМІ розміщувалось 102 публікації стосовно діяльності Зарічного районного суду м. Суми, в тому числі відео сюжети щодо розгляду резонансних справ.

Наприклад, головою суду був наданий коментар у зв’язку з набранням чинності ЗУ «Про забезпечення права на справедливий суд», розміщений в мережі Facebook на сайті Регіонального центру комунікації громадськості з судами та інтерв’ю з нагоди професійного свята Дня працівників суду місцевій газеті «Ваш шанс», під час якого голова суду поділилася своїм баченням судової реформи в Україні, розповіла про підвищену завантаженість суду тощо.

Не можна залишити поза увагою роботу суду у висвітленні новин на власній веб-сторінці. Так, протягом 2015 року на сайті суду щоденно оновлювалась інформація, здійснювалось анонсування розгляду резонансних справ, результати їх розгляду.

Кількість наповнення розділу «Новини та події» на веб-сайті суду у 2015 році порівняно з 2014 роком наведено в діаграмі:

 

Як вбачається з діаграми у 2015 році спостерігається збільшення кількості розміщених новин на 550, тобто практично в 3 рази

З березня 2015 року в розділі «Інформація по справам» створено гілку під назвою «Справи, що можуть становити суспільний інтерес», список таких справ оновлюється щопонеділка.

Також створено нові розділи, такі як:

З лютого 2015 року Зарічний районний суд м. Суми висвітлює свою діяльність у соціальній мережі Facebook, де постійно оновлюється інформація та з метою забезпечення двобічної комунікації, надана можливість відвідувачам сторінки суду у соціальній мережі коментувати новини та дописи.

      Напрямок: проведення просвітницької роботи.

Це вже стало доброю традицією суду проводити дні відкритих дверей, так протягом 2015 року таких заходів було – 11. Проведення «Дня відкритих дверей» в суді, включає: ознайомчу лекцію, екскурсію приміщенням суду, відвідування судових засідань, спілкування з керівництвом суду, тощо. Такі заходи сприяють обізнаності громадян у специфіці роботи суду, слугують підґрунтям для правової грамотності й культури серед населення, особливо молоді.

Перед кожним Тижнем права судом розробляється План заходів з нагоди Всеукраїнського тижня права. Протягом 2015 року такі заходи проводились у суді в періоди: 05.10.2015-08.10.2015 р.р.; 07.12.2015-10.12.2015 р.р;

Також керівництвом суду проводяться вступні бесіди з особами, що проходять стажування (практику) в суді щодо цінностей судової системи та значення суду для громадян, інформування таких осіб про роботу суду відповідними працівниками суду за різними напрямками роботи, ознайомлення з приміщенням суду, етапами проходження документів по суду, спілкування з керівництвом суду;

Як планове, так і за зверненням, суддями проводяться загальні лекції про роботу суду та лекцій за правовою тематикою у вищих та загальноосвітніх навчальних закладах (всього 10).

Напрямок: підвищення кваліфікації та культури спілкування.

Не залишаться поза увагою керівництва підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату. Так, щовівторка з суддями проводяться заняття на різну тематику, зокрема це вивчення правових позицій ВСУ, нового Законодавства. З метою недопущення помилок в роботі щоп’ятниці аналізуються та обговорюються рішення судів вищих інстанцій.

За планом та додатково проводяться заняття з працівниками апарату щодо вивчення нового та діючого законодавства, приділяється увага і вивченню етичних норм поведінки, проведенню соціально-психологічних тренінгів з метою уникнення конфліктних ситуацій при спілкуванні з громадянами.

Взагалі питання щодо етики поведінки та спілкування працівників суду з відвідувачами тримається під постійним контролем керівництва суду, піднімається та обговорюється на оперативних нарадах, проводяться відповідні заняття як для працівників апарату, так і для суддів.

 Співпраця з Регіональним центром комунікації громадськості з судами.

Зарічний районний суд м.Суми протягом звітного періоду активно співпрацював з Регіональним центром комунікаціі громадськості з судами, який створено за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку USAID в рамках Проекту «Справедливе правосуддя». Крім того, керівник апарату нашого суду Алла Ковтун була експертом цього центру.

 В рамках роботи Регіонального центру комунікації громадськості з судами відбувся одноденний тренінг для відповідальних осіб за висвітлення роботи судів Сумської області «Практики роботи з висвітлення діяльності суду», в якому взяли участь керівник апарату Ковтун А.М. (в якості викладача) та консультант із судової статистики Шаповал О.Г.

Також керівник апарату в якості викладача була присутня на тренінгу для журналістів регіональних ЗМІ та регіональних електронних ресурсів, які спеціалізуються на висвітленні судової тематики «Суди та ЗМІ: партнерство і взаємодія», де інформувала присутніх про базові поняття судочинства: структура судів, етапи розгляду справи, види документів, статус учасників процесу та по завершенню відповіла на запитання журналістів.

Окрім того, Алла Ковтун взяла участь в аналітичній відеопрограмі «ПроСуд:топ-тема», під час якої присутні подискутували на тему: «Декларації суддів: чи доступні вони громадянам?» та разом з представником Регіонального центру комунікації громадськості брала участь у записі програми «По суті» на Сумському обласному радіо.

В червні 2015 року у програмі «ПроСУД: топ-тема Про те, як стати суддею, і чи важкий шлях до суддівської мантії?» взяли участь голова Зарічного районного суду м. Суми Шелєхова Ганна Валеріївна, суддя Зарічного районного суду м. Суми Міліціанов Роман Валерійович.

Крім того, завдяки підтримці та допомозі Регіонального центру комунікації громадськості з судами за сприянням Агенства США з міжнародного розвитку(USAID) було знято фільм Зарічного районного суду м. Суми "Життя справи в суді".

Напрямок: налагодження взаємодії з іншими установами, організаціями.

З метою налагодження дієвої взаємодії з іншими установами, популяризації роботи суду, обговорення та вирішення проблем, що виникають у спільній роботі, керівництво суду є постійним ініціатором та організатором ряду зустрічей, таких як зустрічі з:

На всіх вищезазначених зустрічах керівництво суду зупинялось на проблемних питаннях, що виникають під час розгляду справ, які розглядаються за участю вищезазначених представників та спільно обговорювали шляхи їх вирішення, також їх було проінформовано про інноваційні технології, що запроваджені в Зарічному районному суді м. Суми.

Зокрема, зупинялася на нових функціоналах, якими можна скористатися на веб-сайті суду, а саме: перегляд результатів автоматизованого розподілу справ та стадій розгляду справи.

Окремо розповідалось про електронні можливості суду: проведення судових засідань у режимі відеоконференції, відправка учасникам процесу процесуальних документів та повісток в електронному вигляді в рамках проекту «Електронний суд», направлення повісток у вигляді SMS, та можливістю перегляду звіту про автоматизований розподіл справи.

Під час заходів (які проводились в жовтні-грудні 2015 року) було презентовано фільм "Життя справи в суді", створений у співпраці з регіональним центром комунікації громадськості з судами за сприяння Проекту USAID «Справедливе правосуддя». Також, проводились зустрічі з представниками ЗМІ, на яких інформувалося про запроваджені в суді технології, які можуть бути корисні в роботі. 10 червня 2015 року в Зарічному районному суді м. Суми відбулася анонсована зустріч з представниками ЗМІ на тему «Взаємовідносини суду зі ЗМІ: балансування на межі законності».

Крім того, Зарічний районний суд м. Суми відвідали працівники архівних установ.

Напрямок: повнота та ясність інформації про роботу суду.

З метою належного інформування безпосередніх відвідувачів суду на першому та третьому поверхах встановлені інформаційні стенди, на яких розміщено: графік прийому громадян керівництвом суду, режим роботи суду, список суддів, списки справ призначених до розгляду, бланк інформаційного запиту, реквізити для сплати судового збору, реквізити для сплати штрафу та витяги із Закону України «Про судовий збір», правила внутрішнього трудового розпорядку суду, адреси та контактні телефони судів вищої інстанції, ВККСУ, ДСА України, ТУ ДСА України в Сумській області, інформація про Відділи державної виконавчої служби, інформація про органи, що надають безоплатну правову допомогу тощо.

Крім того, на всіх поверхах будівлі, що займає Зарічний районний суд м. Суми (3 - 5-й та на 1-му) розміщені стенди, де містяться оголошення щодо інформації розміщеної на веб-сторінці суду, вимоги до цивільного позову, вимоги до адміністративного позову, вимоги до апеляційної скарги, вимоги до апеляційної скарги в кримінальному провадженні, порядок ознайомлення з матеріалами справа, порядок повернення помилково сплаченого судового збору.

Також на 3-му - 5-му поверхах розміщені стенди - пам’ятки про права та обов’язки осіб, які беруть участь у цивільному процесі та окремо сформовані папки із зразками найбільш затребуваних процесуальних заяв та позовів, та інша корисна інформація, яка може стати в пригоді під час перебування в суді.

На третьому поверсі знаходиться інформаційний кіоск, за допомогою якого відвідувачі суду можуть самостійно переглянути список справ, призначених до розгляду, отримати інформацію про стан розгляду справ, здійснити електронний пошук справи за номером, датою призначення або за учасником процесу.

З метою оперативного надання інформації громадянам з питань, що виникають при зверненні до суду чи під час слухання судових справ, в суді призначені особи відповідальні за надання такої інформації (інформація про ПІБ цих осіб, поверх, № кабінету розміщена на сайті та в приміщенні суду).

І все ж таки одним з головних ресурсів комунікативних технологій є веб-сторінка Зарічного районного суду м. Суми на порталі «Судова влада», що дозволяє розмістити, на відміну від інформаційних стендів, безліч корисної та цікавої інформації чи посилань для громадян, що і було враховано при її наповненні. Зокрема, користуючись ВЕБ - сторінкою Зарічного районного суду м. Суми, можна скористатись калькулятором судового збору, отримати інформацію щодо роботи суду (історія суду, керівництво, графік прийому громадян, телефонний довідник та ін..), про порядок звернення до суду, щодо доступу до публічної інформації, зразки процесуальних заяв та найбільш поширених позовних заяв; про справи, призначені суддям автоматизованою системою, справи, призначені до розгляду на поточну дату та справи, направлені до апеляційного суду, інформацію про резонансні справи та безліч іншої корисної інформації. До речі, у 2015 році суд отримав письмову подяку за цікаве та зручне наповнення свого сайту корисною інформацією.

 Напрямок: доступність суду.

Велику увагу в цьому році було приділено покращенню доступу до правосуддя людям з інвалідністю.

На жаль, проблема з доступом до суду маломобільних груп населення є найгострішою і, враховуючи розташування суду (3-й – 5-й поверхи 5-типоверхової будівлі), встановлення якихось додаткових облаштувань цю проблему не вирішить.

Втім керівництво суду вживало всіх можливих заходів на покращення рівня доступності для таких людей, зокрема:

- наказом № 34-к від 18.05.2015 року в суді призначено відповідальних осіб за надання доступу до правосуддя маломобільним групам населення.

- для кращого розуміння людей з інвалідністю 28 травня 2015 році керівником апарату Ковтун А.М. було прийнято участь в аналітичній відеопрограмі «ПроСуд:топ-тема» «Умови перебування в приміщенні суду. Доступ до приміщення суду та залів судового засідання маломобільних груп населення». За результатами участі в програмі була досягнута домовленість про співпрацю з громадськими організаціями інвалідів;

- 03 червня 2015 року головою Сумської міської організації інвалідів «Рука допомоги» Габ Олегом спільно з керівником апарату суду Ковтун Аллою було проведено аудит щодо визначення доступності до будівель та приміщень суду для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. За результатами проведеного аудиту була заповнена спостережна картка, в якій зафіксовано результати спостереження та направлена на адресу ТУ ДСА України в Сумській області;

- 12 червня 2015 керівником апарату було проведено інструктаж для суддів та працівників апарату суду щодо етики поведінки з людьми з інвалідністю, зокрема, було озвучено загальні правила як грамотно поводити себе з людьми, які мають проблеми з пересуванням, вадами зору та слуху тощо, щоб уникнути ніяковості, незручності при спілкування з ними.

- в 2015 році було перебудовано пандус відповідно до ДБН та обладнано його поручнями.

Враховуючи, що Зарічний районний суд м. Суми, самостійно позбавлений можливості забезпечити належний доступ до правосуддя маломобільним групам населення, для спільного пошуку можливих шляхів вирішення даного питань на січень 2016 року заплановано захід «Доступ до правосуддя людям з інвалідністю» за участю представників судової адміністрації, органів місцевої влади та представників Сумської міської громадської організації інвалідів «Рука допомоги».

Підсумовуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що у 2015 році зроблено неабиякі кроки до покращення доступу до правосуддя маломобільних груп населення, але на жаль, навіть встановлення якихось додаткових облаштувань цю проблему не вирішить, враховуючи розташування суду в багатоповерховій будівлі. Тому не полишаємо надію та працюємо, в тому ж русі.

 Напрямок: роль судді-спікера в ефективності проведення комунікаційної діяльності суду.

Слід зазначити, що на виконання рішення зборів суддів від 22.05.2015 року в суді суддю Клімашевську І.В. було обрано суддею-спікером.

Як суддя-спікер Ірина Валентинівна брала участь у таких заходах:

Суддею Клімашевською І.В., за звітний період проведено лекцію для слідчих СВ СМУ УМВС України в Сумській області за темою «Мета та підстави застосування заходів забезпечення кримінального провадження»;

Окрім того, суддею Клімашевською І.В. взято участь у таких заходах, як у:

- засіданні «круглого столу», що відбувся у приміщенні Головного управління юстиції у Сумській області. Під час засідання учасниками обговорювався проект Національної стратегії у сфері прав людини, що спрямований на реалізацію у 2015-2020 роках стратегічних цілей на визначених нею принципах з метою усунення підґрунтя порушень прав і основоположних свобод людини. Клімашевською І.В. в рамках обговорення вказаної стратегії було висвітлено тему: «Відкритий суд – запорука справедливого правосуддя;

- в семінарі з прокурорами Сумської області – молодими спеціалістами, що працюють на посаді 3-4 роки, на якому суддя виступила перед присутніми з темою: «Судовий контроль під час здійснення судового розслідування»;

- участь у засіданні «круглого столу» з проблем реформування судової системи в Україні в рамках проектy "Дослiдження якостi роботи судiв Сумсъкої областi з використанням методології карток громадянсъкого звiтування", який реалiзовуєтъся за пiдтримки проекту Агентства США з мiжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя», що відбувся у приміщенні Господарського суду Сумської області.

Роль судді-спікера полягає в ефективності проведення комунікаційної діяльності суду. Клімашевська І.В. постійно приймає участь у висвітленні офіційної позиції від імені Зарічного районного суду м. Суми, бере участь у регулярних або спеціальних прес-конференціях, брифінгах, інших заходах публічного характеру з участю представників засобів масової інформації, а також у розробці комунікаційної стратегії суду; сприяє налагодженню діалогу між представниками засобів масової інформації і судом; пропонує модель реагування на критичні публікації щодо суду. Готує як особисто, так і за участі особи відповідальної за спілкування зі ЗМІ професійні коментарі й відповіді стосовно справ, розглянутих судом, сприяє забезпеченню максимально прозорого доступу громадськості до інформації про діяльність суду.

Напрямок: участь представників суду у заходах, що відбуваються в місті та інших містах країни.

Не можна залишити поза увагою та не відмітити роботу голови суду щодо забезпечення участі представників суду і самої особисто в заходах інших установ, так:

- голова суду Шелєхова Г.В. взяла участь у координаційній нараді керівників правоохоронних органів міста щодо стану роботи правоохоронних органів м. Суми по протидії злочинності та корупції, яка відбулася у приміщенні прокуратури м. Суми.

-   голова суду, суддя – спікер та керівник апарату суду взяли участь в семінарі, який був проведений за ініціативи Національної асоціації адвокатів України.

- суддя-спікер та керівник апарату суду 14 жовтня 2015 року взяли участь в тренінгу «Зв’язки з громадськістю в судах», який відбувся в м. Харків

- голова суду взяла участь в  інноваційній пілотній навчальній програмі з питань судового адміністрування "Думати по-новому: майбутнє судової влади України створюють голови судів";

- голова суду взяла участь у проекті «Жива книга», який був ініційований Сумською міською громадською організацією «Центр європейських ініціатив»;

- в лютому 2015 року керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Ковтун А.М. та особа відповідальна за спілкування зі ЗМІ Шаповал О.Г. взяли участь у міжнародній конференції на тему “Зміцнення довіри громадськості до судової влади через покращення взаємної комунікації», яка відбулася у приміщенні "Президент Готелю" (м. Київ, вул. Госпітальна, 12) за ініціативою Проекту USAID "Справедливе правосуддя", Ради суддів України та Державної судової адміністрації України.

Керівником апарату у звітному році взято участь у таких заходах,як:

Корисним виявилось відвідування суду волонтерами групи громадського спостереження «ОЗОН». Свіжий погляд, об’єктивна оцінка та конструктивна критика громадськості не тільки корисна, а й вкрай необхідна для працівників судової системи і є стимулом для внесення покращень та позитивних змін в свою роботу. В цілому роботі Зарічного райсуду м. Суми була надана висока оцінка, втім не обійшлось без деяких зауважень та висловлених побажань, які були втілені в життя невідкладно. Зокрема мова йшла про адресні таблички на фасаді будівлі суду та вказівники по приміщенню. За результатами даного моніторингу Зарічний районний суд м. Суми відмічений як один з найкращих судів м. Суми. Трансляція відеосюжету про результати дослідження відбулася 28.04.2015 року на телеканалі "ATV";

Також у 2015 році суд окремо відвідав представник групи громадського спостереження «ОЗОН» журналіст Рекун Ігор Олексійович в рамках кампанії з моніторингу судів України «СУД – НЕ ТІЛЬКИ СУДДІ!», та поспілкувався з керівником апарату суду Ковтун А.М. з приводу організації роботи суду та надав деякі пропозиції, зокрема: щодо розміщення на стендах суду інформації про відділи Державної виконавчої служби та встановлення таблички з режимом роботи суду на вхідних дверях. Пропозиції були прийняті до уваги та виконані.

 Висновки.

Взагалі «курс на позитивний імідж» було взято в суді на початку 2013 року і за сплином трьох років багато чого змінилось і в напрямку відкритості, доступності суду, зручності та комфортності перебування в суді, повноти та ясності інформації про роботу суду – це ті речі, які Зарічний районний суд м. Суми обрав для себе пріоритетними.

Враховуючи, що з радянських часів в судовій системі багато чого змінилось, а суспільство залишилось не проінформованим про зміни в судовому процесі та мало знайоме з впровадженням інноваційних технологій в роботу суду та усвідомлюючи, що люди не довіряють тому, чого не розуміють, у 2015 році ми ставили на меті на доступній мові та наочному прикладі показати громадянам етапи проходження судової справи та процедуру судового розгляду. І сподіваємось нам це вдалось втілити у просвітницькому фільмі Зарічного районного суду м. Суми «Життя справи в суді», який, враховуючи безліч позитивних відгуків, можна вважати нашим беззаперечним досягненням у минулому році.

Також хочеться відмітити, що в минулому році Зарічний районний суд м. Суми своїм прикладом вдалої комунікації увійшов до найкращих практик українських судів, про що зазначено в посібнику для судів «Зв’язки з громадськістю у судах».

Втім, в будь-якому разі, не можна ставити крапку на досягнутому. Умови та час диктують свої правила та є стимулом для покращення своєї роботи. Можна сказати, що і 2015 рік не був виключенням і колектив суду плідно попрацював у напрямку досягнення взаєморозуміння із «співрозмовником», підвищення обізнаності громадськості, довіри до суду та формування позитивного іміджу судової влади. В той же час ми знаємо, що є до чого прагнути і в подальшому будемо рухатися до визначеної цілі, а подальше максимальне висвітлення діяльності суду на веб - сайті суду, в засобах масової інформації, телебаченні сприятиме прозорості судової гілки для громадян та усуненню проблем, що перешкоджають незалежності та ефективному функціонуванню судової системи.