Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Сьогодні інформація – це один з найважливіших ресурсів розвитку сучасного суспільства. Отримуючи різного роду інформацію, громадяни формують уявлення та думки про конкретний суд зокрема, чи судову владу в цілому, а також особисте ставлення до судових процесів.
Звичайно захист прав громадян – найперша і найголовніша функція судової системи. Але в тому числі одним із важливих напрямків роботи Зарічного районного суду м. Суми є активна комунікація та інформаційно-просвітницька діяльність, що направлені на належне формування правосвідомості громадськості та позитивного іміджу суду.
Пріоритетними в цьому спрямуванні є популяризація роботи суду, проведення активної просвітницької роботи серед громадян міста, робота з кадрами з метою підвищення культури спілкування та якості обслуговування громадян.
Відкритість суду та висвітлення його роботи
З метою забезпечення гласності та відкритості своєї діяльності, Зарічний районний суд м. Суми забезпечує розміщення і постійне оновлення інформації для громадян на офіційній сторінці суду, яка функціонує на web-порталі «Судова влада України». Використовуємо офіційний веб-сайт як джерело інформації.
Щоденно наповнюється актуальною інформацією розділ «Новини», щопонеділка здійснюються анонсування розгляду резонансних справ, висвітлюються результати їх розгляду.
Відразу після надходження резонансної справи до суду на офіційному сайті та в соціальних мережах розміщується анонс, о котрій годині та якого числа буде вона слухатися. Обов’язково висвітлюються результати розгляду резонансних справ.
У своїй роботі ми активно використовуємо на лише офіційний сайт нашого суду, але і соціальні мережі: Фейсбук, Інстаграм, Телеграм, відео додаємо на Ютуб. Адже у кожної соцмережі своя аудиторія, і розповідаючи про роботу суду не лише на сайті суду –ми залучаємо та інформуємо якнайширшу кількість громадян.
Крім того, в соціальних мережах можна покреативити, створити цікаву картинку для новини. Адже за статисткою людина краще сприймає графічне зображення, аніж просто тексти.
У 2020 році на комунікаційну роботу суду вплинув введений в Україні карантин. З метою запобігання поширенню коронавірусної інфекції, на сайті Зарічного районного суду м. Суми, сторінках у соціальних мережах та коридорах приміщення суду розміщено актуальну інформацію на цю тему для громадськості, в тому числі й рекомендації МОЗ України як запобігти інфекційному захворюванню. Постійно інформували громадян міста про режим роботи Зарічного районного суду м. Суми та альтернативні можливості звернутися до суду не виходячи з дому. Акцентовано увагу громадськості, що уточнити інформацію у справі вони можуть по телефону, спілкуючись із помічником судді чи секретарем судового засідання, а подати документи – краще на електронну пошту чи через підсистему Електронний суд. Для зручності громадян ми зібрали в одному розділі усі публікації про роботу суду в період карантину, а також результати та статистику розгляду справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.
Нажаль, на період карантину, в суді припинено проведення особистого прийому громадян керівництвом суду. Проте Зарічний районний суд м. Суми завжди відкритий для запровадження нових, зручних для громадян технологій. Тому з початку травня 2020 року реалізовано можливість для громадян потрапити на відеоприйом до керівництва суду онлайн, навіть перебуваючи вдома. Попередньо потрібно лише зареєструвавшись в EasyCon та зареєструвась на прийом, наприклад до голови суду чи керівника апарату суду.
Ми користуємося кожною можливостю розповісти про впровадження інноваційних технологій в роботу суду. Так після внесення змін до процесуальних кодексів відповідно до яких під час дії карантину учасники справи набули змоги брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Тож для зручного користування, на сайті ми створили окремий розділ щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. Тут усі бажаючі знайдуть користі та практичні поради:
Проведення просвітницької роботи
Активна комунікаційна робота Зарічного районного суду м. Суми направлена не лише на журналістів, які поширюють потім інформацію про суд через власні ресурси. В суді постійно проводяться зустрічі та круглі столи з юристами (адвокатами, прокурорами, слідчими, працівниками центрів надання безоплатної вторинної допомоги). Зазвичай обговорюються судова практика та рекомендації вищих судів щодо конкретної категорії справ, новели законодавства, судова реформа.
Доброю традицією стало проведення днів відкритих дверей у суді. Проведення таких заходів включає: ознайомчу лекцію, екскурсію приміщенням суду, відвідування судових засідань, спілкування з керівництвом суду, лекції на різні теми. Так у січні – березні 2020 року (до початку карантину) проведено 5 днів відкритих дверей для студентів та учнів навчальних закладів та лекцію у школі для учнів 7 класу про адміністративну та кримінальну відповідальність неповнолітніх.
Крім того, 14 січня 2020 року голова суду Ганна Шелєхова та працівники апарату Зарічного районного суду м. Суми відвідали вихованців Сумського дитячого будинку ім. С.П. Супруна. Для дітей було проведено модельне судове засідання «Спір Ведмедика та Марічки. Хто правий?». Хлопці та дівчата спробували вирішити, чи правильно себе поводила Марічка, із відомого усім мультика, зайшовши без дозволу до будиночку Ведмедика та влаштувавши там безлад.
В період карантину просвітницька робота суду серед молоді не припинена, а переведена в режим онлайн. За ініціативи голови Зарічного районного суду м. Суми Ганни Шелєхової ми розпочали новий проект, який діє в режимі онлайн. Він має назву «Досвід суду - крок до знань» і являє собою онлайн спілкування суддів та працівників апарату Зарічного районного суду м. Суми зі студентами та школярами на різну правову тематику. За час існування проекту було проведено 45 онлайн зустрічей: 19 зі школярами та 26 зі студентами.
Відеоролики, виступи на радіо та телебаченні
З метою підвищення обізнаності громадян про судові правила і процедури, інновації, що використовуються в судах; надання інформації про діяльність Зарічного районного суду м. Суми; формування довіри суспільства до системи судочинства України і підвищення авторитету судової влади, працівники суду протягом року самостійно знімали короткі відеоінструкції. Теми обирали актуальні для громадськості:
Такі відеоролики були інформативними, цікавими та корисним для пересічних громадян, про що свідчить велика кількість переглядів, поширень та «лайків» у соціальних мережах.
На обласному радіо «Слобода FM» вийшло 5 передач, в яких працівники апарату розповідали про:
Метою таких передач на радіо та телебаченні є підвищення обізнаності громадян про судові правила і процедури; надання інформації про діяльність Зарічного районного суду м. Суми; сприяння співпраці між судом та громадянами; формування довіри суспільства до системи судочинства України і підвищення авторитету судової влади.
Проект Вас чекають в суді
Із лютого 2019 року в Зарічному районному суді м. Суми розпочато новий проект під назвою «Вас чекають в суді». Один раз на місяць, у вихідний день, запрошуємо громадян прийти до суду та отримати від працівників суду, і не тільки, інформацію про суд та судові процедури. Метою проекту є підвищення обізнаності громадян про судові правила та процедури, про новації, що впроваджуються в судах. Усього у 2020 році проведено 9 зустрічей:
На сайті суду створено окремий розділ, де розміщують підсумки кожної зустрічі та різні інформаційні матеріали.
Онлайн формат проведення зустрічей є зручний ще й тим, що записи цих зустрічей ми додатково зберігаємо та публікуємо на каналі Ютуб, сайті суду. І усі бажаючи можуть його переглянути в зручний час.
Проходження практики студентами в суді
Керівництвом суду постійно проводяться вступні бесіди зі студентами, які проходять практику в суді, щодо цінностей судової системи та значення суду для громадян. Проходження студентами юридичних спеціальностей практики в суді є не просто одним із заходів правового виховання та підвищення загального рівня правової культури, а й можливістю для майбутніх правників визначитись із професійною долею та з власної точки зору сформувати враження про судову систему. Саме тому керівництво суду завжди розповідає студентам-практикантам про особливості вступу на державну службу та етапи продовження конкурсу на заміщення таких вакантних посад. Також для студентів проводять екскурсії приміщенням суду та інформують про роботу суду загалом. У 2020 році практику в суді пройшли 8 студентів юридичного факультету СНАУ.
Заходи, у яких судді та працівники суду приймали участь
Не можна залишити поза увагою роботу голови суду щодо забезпечення участі представників суду і самої особисто в заходах інших установ. У 2020 році суд приймав активну участь в онлайн зустрічах та семінарах, ділилися досвідом власної роботи в умовах пандемії.
Крім того і судді, і працівники апарату суду протягом року постійно підвищували рівень власної компетенції. Проте такі навчання у 2020 році відбувалися переважно онлайн.
Моніторинг матеріалів у ЗМІ, які стосуються діяльності суду та у разі необхідності використання права на відповідь
Щоденно у Зарічному районному суді м. Суми здійснюється моніторинг висвітлення діяльності суду в ЗМІ. Суддя-спікер та прес-секретар забезпечують підготовку і поширення матеріалів про діяльність суду в ЗМІ. За результатами такого моніторингу складаємо медіа-дайджест кожної новини із посиланням на інтернет-ресурс. Усі такі медіа-дайджести містяться на сайті суду в розділі Публікації у ЗМІ.
У разі необхідності відповідальні особи надають коментарі журналістам місцевих та всеукраїнських телеканалів. Всього у 2020 році таких коментарів було 10. Усі відеосюжети можна переглянути на сайті Зарічного районного суду м. Суми у розділі Прес-центр – Інтерв’ю, коментарі, відповіді.
Висновки
Підсумовуючи можна сказати, що Зарічний районний суд м. Суми плідно працює у напрямку прозорості здійснення правосуддя, підвищення авторитету та довіри до судової влади в України. Але незважаючи на усі позитиви, суд не зупиняється на досягнутому, тому постійно працює над побудовою нових комунікаційних стратегій задля забезпечення відкритості, доступності та прозорості у своїй діяльності.