flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз комунікаційної діяльності Зарічного районного суду м. Суми за 2024 рік

Комунікаційна діяльність судових органів відіграє ключову роль у забезпеченні відкритості правосуддя, підвищенні рівня довіри до судової влади та зміцненні принципів верховенства права.

Зарічний районний суд м. Суми у 2024 році продовжував активно працювати над формуванням прозорої системи комунікацій з громадськістю, незважаючи на складні умови, спричинені воєнним станом, повітряними тривогами та відключенням електроенергії.

У цьому аналізі розглянуто основні напрямки комунікаційної діяльності суду, зокрема інформаційну відкритість, взаємодію із засобами масової інформації, просвітницьку роботу та підвищення кваліфікації працівників суду. Мета аналізу – оцінити досягнення, виявити сильні сторони та можливі напрями для вдосконалення комунікаційної політики суду в майбутньому. 

 

Напрямок: відкритість суду та висвітлення його роботи

Метою комунікаційної діяльності є інформування суспільства про діяльність суду в тому числі шляхом оприлюднення інформації на офіційному вебсайті суду та сторінці суду у соціальній мережі Facebook та месенджері Telegram, висвітлення діяльності суду в засобах масової інформації для населення та формування позитивного іміджу суду.

Вебсайт Зарічного районного суду м. Суми відіграє важливу роль у забезпеченні відкритого доступу до інформації про роботу суду. Його структура побудована таким чином, щоб максимально відповідати потребам громадян та учасників судових процесів, і включає декілька тематичних розділів.

Одним із ключових елементів вебсайту є розділ «Новини». У ньому систематично публікується:

Висвітлення резонансних справ сприяє підвищенню прозорості судових процесів і забезпечує об’єктивне інформування громадськості. Такі справи зазвичай стосуються важливих суспільних питань або привертають широку увагу.

Всього у розділі «Новини» на сайті суду за 2023 рік розміщено 110 публікацій.

Для зручності користувачів на вебсайті представлені всі необхідні контактні дані:

Зокрема, користуючись вебсторінкою суду, можна скористатись калькулятором судового збору, отримати інформацію щодо роботи суду (історія суду, керівництво, графік прийому громадян, телефонний довідник та ін.), про порядок звернення до суду, щодо доступу до публічної інформації, шаблони зразків процесуальних заяв, інформацію про справи, розподілені між суддями автоматизованою системою, справи, призначені до розгляду на поточну дату та справи, направлені до апеляційного суду, інформацію про справи, які становлять суспільний інтерес та безліч іншої корисної інформації Це робить комунікацію з судом максимально простою та доступною.

Зарічний районний суд м. Суми активно використовує платформи Facebook і Telegram для оперативного зв’язку з громадськістю. На цих ресурсах:

Публікації на соціальних платформах оформлені зрозумілою та доступною мовою, що сприяє залученню широкого кола громадян. Коментування дописів створює можливість для відкритого діалогу та обміну думками.

Таким чином, вебсайт та соціальні мережі Зарічного районного суду м. Суми виступають важливими інструментами для забезпечення прозорості, підвищення обізнаності громадськості та формування довіри до судової системи.

Засоби масової інформації (ЗМІ) виступають важливим каналом спілкування суду з громадськістю, оскільки активно впливають на формування громадської думки. У зв'язку з цим Зарічний районний суд м. Суми щоденно здійснює моніторинг висвітлення діяльності суду в ЗМІ. Результати моніторингу узагальнювалися в медіадайджестах, що публікувалися на офіційному сайті суду. Всього у ЗМІ протягом 2024 року розміщено 40 публікації стосовно діяльності Зарічного районного суду м. Суми, в тому числі щодо розгляду резонансних справ.

Також варто відзначити, що суд відкрито співпрацює з представниками ЗМІ, надаючи їм доступ до залів судових засідань. У разі розгляду резонансної справи, здійснюється інформування широкого загалу шляхом публікацій на офіційному вебсайті, сторінці у соціальних мережах, надалі за бажання журналісти мають змогу висвітлювати перебіг судових засідань. Присутність представників ЗМІ на судових засіданнях сприяє підвищенню довіри та поваги до судової системи.

Протягом 2024 року представником суду надано 4 коментарі для телеканалу Суспільне Суми та ТРК «ВІДІКОН»: 

У приміщенні суду розміщено інформаційні стенди, на яких висвітлюється інформація для відвідувачів суду, які мають можливість ознайомитися зі списками справ, призначених до розгляду, ставками судового збору, платіжними реквізитами, зразками документів, правилами прийому громадян керівництвом суду, графіком прийому громадян керівництвом суду.

 

Напрямок: проведення просвітницької роботи

 Ми активно продовжуємо проєкт «Досвід суду - крок до знань», який являє собою онлайн спілкування суддів, працівників апарату Зарічного районного суду м. Суми зі студентами та школярами на різну правову тематику. 

Наша найбільша мотивація – спонукати молодь до вивчення права, набуття знань з юридичних питань, які знадобляться кожному в майбутньому. Оскільки спілкування відбувається дистанційно, то це дало змогу долучити суддів, які у своєму щільному графіку знаходять час для спілкування з молоддю.  

15 лютого 2024 року, суддя Зарічного районного суду м.Суми Микола Шершак провів чергову онлайн зустріч зі студентами-правниками 2 курсу Сумського державного університету. Говорили про адміністративну та кримінальну відповідальність неповнолітніх. У ході бесіди студенти дізналися про види юридичної відповідальності, а також мали змогу ознайомитися із реальними випадками правопорушень та проступків неповнолітніх. Спікер розповів приклади реальних історій з судової практики щодо вчинення злочинів неповнолітніми особами.

20 лютого 2024 року відбулася онлайн зустріч з учнями 9-х класів КУ Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 25. Спілкувався з дітьми суддя Зарічного районного суду м. Суми Микола Шершак, який розповів про адміністративну і кримінальну відповідальність неповнолітніх. Суддя вказував на серйозність наслідків, які можуть настати внаслідок порушення закону.

08 квітня 2024 року суддя Шершак Микола провів захоплюючу онлайн-зустріч для першокурсників Сумської філії ХНУВС. Під час лекції він ознайомив студентів з правилами пропуску до суду та  розповів про структуру суду. Лектор також пояснив, які справи розглядає суд першої інстанції та які функції виконує апарат суду. Окрему увагу було приділено архіву суду, строкам зберігання справ та змінам в оформленні справ з дня створення суду до сьогодення.

25 квітня 2024 року до суду завітали діти з відокремленого підрозділу Всеукраїнської федерації рукопашного бою. Помічник голови суду Юлія Хілько провела екскурсію для школярів. Працівники служби судової охорони пояснили дітям правила пропуску відвідувачів до суду та назвали перелік заборонених предметів. Діти оглянули підвальне приміщення, де утримуються особи, які перебувають під вартою та чекають на розгляд справи. У залі судових засідань школярі дізналися про місця розташування суддів, прокурорів, адвокатів, секретарів судових засідань та обвинувачених. Юлія Хілько також розповіла про символи судової влади та показала суддівську мантію.

03 червня 2024 року учні 9 класу КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 ім. В. Стрельченка мали можливість здійснити віртуальну екскурсію судом. Помічник голови суду Юлія Хілько розповіла їм про історію створення суду, правила пропуску та розташування учасників судового процесу в залі засідань. Школярі дізналися про символи судової влади, мантію судді та інноваційні технології, що використовуються в роботі суду.

13 червня 2024 року студенти ІІ курсу правового відділення ВСП “Сумський фаховий коледж СНАУ” поринули у віртуальну екскурсію судом. Юлія Хілько ознайомила їх з діяльністю та структурою суду, категоріями справ, які розглядаються Зарічним районним судом м. Суми, та автоматизованим розподілом судових справ. Студенти віртуально відвідали архів суду та канцелярії. Спікерка розповіла про інновації в судах, такі як  робота підсистеми «Електронний суд».

Проведення подібних екскурсій – надзвичайно позитивна та корисна практика, адже такі заходи розвивають почуття особистої відповідальності та поваги до прав інших. Сподіваємося, що школярі та студенти провели свій час цікаво та з користю, що сприятиме формуванню поваги до суду, підвищенню рівня правової культури.

16 вересня 2024 року викладачем навчально-наукового інституту права СумДУ Янішевською Катериною було організовано та проведено онлайн заняття за участі судді Зарічного районного суду м. Суми  Миколи Шершака на тему «Кримінальний процес». Лекція була проведена для студентів 2 курсу. Микола Шершак пояснив студентам, що таке кримінальний процес, а також розповів, які справи розглядає суд першої інстанції. Детальніше зупинились на стадіях кримінального процесу, спікер наголосив, що всі стадії кримінального процесу тісно пов’язані між собою, проте відрізняється одна від іншої безпосередніми завданнями, особливим колом учасників, специфікою процесуальних відносин, а також підсумковими рішеннями. Значну увагу приділили судовому розгляду як головній і центральній стадії кримінального процесу.  Наприкінці спікер також розповів про стадію апеляційного та касаційного провадження.

Суд є не лише місцем розв’язання спірних питань, але і майданчиком набуття практичного досвіду для майбутніх юристів. Проходження практики в суді допомагає студентам підготуватися до майбутньої кар'єри у сфері права, розширюючи їхні знання, навички та розуміння судової системи.

У звітному періоді практику в суді проходили 17 студентів юридичних факультетів.

Працівники суду з радістю допомагають студентам ознайомитися з практичними навичками роботи в судовій установі та закріпити свої теоретичні знання.

   

 


            Напрямок: підвищення кваліфікації та культури спілкування

В суді підвищення кваліфікації проходять як судді, так і працівники апарату суду. За Планами роботи суду та за ініціативою керівництва суду проводяться заняття з працівниками суду щодо вивчення нового та діючого законодавства, приділяється увага вивченню етичних норм поведінки.

Питання щодо етики поведінки та спілкування працівників суду з відвідувачами тримається під постійним контролем керівництва суду, піднімається та обговорюється на оперативних нарадах, проводяться відповідні заняття, як для працівників апарату суду, так і для суддів.

Важливою та складною є діяльність, яка спрямована допомогти громадськості зрозуміти та оцінити роль судової системи, саме тому  працівники суду та судді активно беруть участь в семінарах, конференціях, тренінгах та інших зустрічах. Семінари, конференції та тренінги надають можливість для обміну досвідом і найкращими практиками, що сприяє покращенню якості та ефективності судової системи.

25-27 січня 2024 року у м. Києві суддя Зарічного районного суду м. Суми Марина Сорока взяла участь у першому очному тренінгу в рамках навчального курсу «Права людини для практикуючих юристів», який був організований Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Також в заході взяли участь судді, адвокати, прокурори та представники ДБР. Під час тренінгу учасники опрацьовували навичку роботи з Планом-алгоритмом застосування ЄКПЛ, працювали з "Гудком" та вивчали практику ЄСПЛ, вчились читати рішення та застосовувати їх під час своєї практики.

23 лютого 2024 року, відбувся івент у регіональному представництві Уповноваженого ВРУ з прав людини в Сумській області. Круглий стіл на тему "Барнахус / Зелена кімната: Можливості. Проблеми. Шляхи використання та співпраці", зібрав фахівців різних секторів, які працюють у сфері захисту прав дітей. Мета заходу полягала в обговоренні актуальних проблем та пошуку оптимальних рішень. Участь у заході взяла помічник голови суду Юлія Хілько.

26-27 квітня у Києві, відбувся дводенний семінар, присвячений дизайну та імплементації ініціативи "Модельні суди". Організатором заходу виступив Проєкт ЄС "Право-Justice". Участь у заході взяли представники Всеукраїнської асоціації працівників судів, які напрацьовували спільні рішення для подальшої імплементації та масштабування Ініціативи "Модельні суди". Одним з активних учасників семінару була керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Шевченко Алла. Семінар дав змогу учасникам обговорити ключові аспекти імплементації концепції "Модельні суди" та прийняти серію спільних рішень щодо подальших кроків у реалізації цієї ініціативи.

17 травня 2024 року голова суду Клімашевська Ірина взяла участь в засіданні робочої групи: розробка інструментів для підготовки судових рішень у справах про воєнні злочини. Метою зустрічі є обговорення наступних кроків у розробці посібника по процесу розгляду справ про воєнні злочини і по складанню судових рішень у таких справах з використанням передової практики міжнародних трибуналів, судів з воєнних злочинів інших країн. Зустріч організована спільно Верховним Судом та Бюро ОБСЄ з демократичних інструментів і прав людини (БДІПЛ).

15 червня 2024 року суддя Зарічного районного суду м. Суми Євгеній Янголь закінчив навчання на Великому курсі з прав людини організованому Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) спільно з The CEELI Institute та ІРРП - Інститутом розвитку регіональної преси. Навчальний курс мав назву «Права людини для практикуючих юристів» та тривав 9 місяців, протягом яких, 30 учасників (судді, прокурори, адвокати та науковці) поглиблювали знання про міжнародну систему захисту прав людини, розвʼязували завдання на основі рішень ЄСПЛ, а також навчалися застосовувати Конвенцію на національному рівні.

18-19 липня 2024 року в Києві відбувся круглий стіл для суддів апеляційних та місцевих судів Житомирської, Сумської та Чернігівської областей. Захід був присвячений обговоренню актуальної практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справах проти України та інших держав – членів Ради Європи. У круглому столі також взяла участь голова Зарічного районного суду м. Суми Ірина Клімашевська. Під час круглого столу учасники обговорили застосування стандартів статей 2, 3, 5 і 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, також було наголошено на важливості дотримання конвенційних стандартів у контексті повномасштабної війни рф проти України.

Для українських суддів та адвокатів у період з 21 по 23 серпня 2024 року в Празі (Чеська Республіка) відбувся семінар щодо Європейської конвенції з прав людини. Захід був організований Радою Європи спільно з Інститутом CEELI у рамках Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» 2023-2026 роки. У семінарі взяв участь суддя Зарічного районного суду м. Суми Євгеній Янголь. Семінар став важливою платформою для обміну знаннями та досвідом між українськими правниками та експертами Ради Європи. Цей захід зосередився на праві на справедливий суд та його тлумаченні у практиці Європейського суду з прав людини. Основними темами обговорення були застосування статті 6 Європейської конвенції з прав людини у цивільному та кримінальному аспектах, в контексті війни в Україні; застосування стандартів прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні, права на мотивоване судове рішення у світлі практики ЄСПЛ; судового оцінювання доказів, отриманих із порушенням ст.ст. 3 і 8 Конвенції. Особливу увагу приділили питанням застосування стандартів прав людини в умовах збройного конфлікту, з урахуванням поточного контексту війни росії проти України.

23 серпня 2024 року голова Зарічного районного суду м. Суми Ірина Клімашевська взяла участь у V Форумі суддів «Складні питання та складніші відповіді в умовах війни», який проходив у Києві та був організований Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки уряду Данії. На форумі обговорювалися виклики, які постали перед судовою владою в умовах воєнного стану такі як:  зміна територіальної підсудності судових справ низки судів і пов’язані із цим логістичні складнощі, збільшення навантаження на суди, надходження нових категорій справ, пов’язаних з війною, а також необхідність забезпечення роботи судів на прифронтових територіях, відновлення діяльності судів у деокупованих населених пунктах, судового контролю на етапі розслідування воєнних злочинів та розгляду відповідних кримінальних проваджень. Також були порушені питання щодо проблематики пов’язаної із захистом прав ветеранів та осіб, які є членами родин загиблих військових. Учасники форуму додатково обговорили питання адміністрування судів в умовах воєнного стану та забезпечення безпеки всіх учасників судового процесу. Цей форум став важливою платформою для обміну досвідом та визначення напрямків розвитку судової системи в умовах війни, що сприятиме підвищенню ефективності та прозорості правосуддя в Україні.

23 вересня 2024 року в Києві офіційно стартував дистанційний курс “Міжнародне гуманітарне право та права людини”, організований у межах проєктів Ради Європи “HELP для України” та “Зміцнення прав людини в системі кримінальної юстиції України”. Курс складається з 13 модулів, що розкривають права людини під час війни та практичні нюанси застосування міжнародного публічного права, яке покликане захищати базові цінності людства. Учасниками курсу є судді, прокурори та адвокати, які прагнуть поглибити свої знання у цій важливій сфері.

Участь у заході взяв суддя Зарічного районного суду м. Суми Олександр Ковтун. Він, разом з іншими учасниками, мав можливість взяти участь у вступній сесії курсу. Цей курс є важливим кроком для підвищення рівня обізнаності та професійної компетенції суддів, прокурорів та адвокатів України у сфері міжнародного гуманітарного права та прав людини.

З нагоди відзначення Дня української писемності та мови 25 жовтня 2024 року працівники Зарічного районного суду м. Суми долучилися до написання радіодиктанту національної єдності. Текст диктанту підготувала письменниця Оксана Забужко, а називається він "Магія голосу". Зачитував диктант поет і військовий Павло Вишебаба. Це не лише можливість перевірити свої знання рідної мови, а й символ єднання, підтримки та національної ідентичності.

 

 

Напрямок: виступи на радіо та телебаченні

Суддя-спікер колегії з розгляду цивільних та адміністративних справ - Оксана Ніколаєнко 12 серпня 2024 року взяла участь в радіопередачі «По суті» на «Українському радіо. Суми».  Суддя-спікер поінформувала радіослухачів про порядок розгляду заяв про видачу судового наказу, а також особливості процедури скасування судового наказу.

 

Висновок

Аналіз комунікаційної діяльності Зарічного районного суду м. Суми за 2024 рік засвідчив прагнення суду до прозорості, відкритості та ефективної взаємодії з громадськістю. У непростих умовах воєнного стану суд продовжував інформувати населення про свою діяльність, використовував сучасні інформаційні технології для комунікації та забезпечував високий рівень доступу до правосуддя.

Важливим аспектом стало проведення просвітницької роботи, спрямованої на підвищення правової обізнаності молоді та залучення студентів і школярів до вивчення судової системи. Крім того, особлива увага приділялася підвищенню кваліфікації працівників суду.

Попри позитивні зрушення, є потенціал для подальшого вдосконалення комунікаційних процесів. Зокрема, доцільно приділити більше уваги інтерактивним методам взаємодії з громадянами, розширенню формату комунікацій, а також посиленню співпраці з представниками засобів масової інформації.

Загалом, суд продовжує слідувати сучасним тенденціям у сфері комунікації, що сприяє зміцненню довіри до судової влади та формуванню позитивного іміджу правосуддя в Україні.