flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз комунікаційної діяльності за 4 квартал 2017 року (витяг)

Гарантом ефективної роботи судової системи є довіра громадськості до судової влади, а рівень такої довіри – свого роду показник ефективності судочинства. Тому одним із головних напрямків роботи Зарічного районного суду м. Суми є активна комунікація та інформаційно-просвітницька діяльність, що направлені на належне формування правосвідомості молодого покоління та позитивного іміджу суду. Її метою є зміцнення авторитету судової влади.

Зарічний районний суд м. Суми у своїй роботі в даному напрямку використовує такі інструменти комунікації, як: зустрічі, лекції, бесіди, екскурсії, дні відкритих дверей, модельні судові засідання та правові квести для студентів.

Зарічний районний суд м. Суми інформує про комунікаційні заходи, які проводилися судом у четвертому кварталі 2017 року.

На веб –сайті суду щодня розміщуються актуальні новини, списки резонансних справ на кожен тиждень, інформація про рух та результати розгляду цих справ. Усі розділи сайту наповнені актуальними, інформаційними матеріалами, а для їх підготовки використана проста, зрозуміла для громадян мова.

У зв’язку з суттєвими змінами до процесуального законодавства із 15 грудня 2017 року, сайт суду наповнено оновленою інформацією. Крім того створено новий розділ «Нове в законодавстві», який постійно наповнюється новими статтями.

Зарічний районний суд м. Суми висвітлює свою діяльність на сторінці в соціальній мережі Facebook, де постійно висвітлюється актуальна та корисна для громадян інформація. А з метою забезпечення двобічної комунікації, відвідувачам цієї сторінки надана можливість коментувати новини та дописи. У листопаді 2017 року в Зарічного районного суду м. Суми з’явилась власна сторінка в соціальній мережі Instagram та власний YouTube-канал. Тут розміщуються фотографії та відео з офіційних заходів, які відбуваються у суді.

Із грудня 2017 року з метою підвищення рівня правової обізнаності населення м. Суми та Сумської області, формування довіри суспільства до системи судочинства і підвищення авторитету судової влади, розпочато цикл передач «Про суд» у програмі «Феміда» на обласному радіо «Слобода FM». У записі цієї програми взяла участь помічник судді Зарічного районного суду м. Суми Алла Рубаненко, в якій висвітлила питання щодо протидії торгівлі людьми.

У грудні 2017 року стартував новий проект «Суд – це не лише судді!», в рамках якого Зарічний районний суд м. Суми знайомить громадськість зі своїми працівниками. Адже працівник апарату суду—це перший представник судової системи, з яким відвідувачі зустрічаються у приміщенні суду. А у підсумку, під враженням від цієї зустрічі, складають власну думку як про конкретний суд, так і про всю судову систему загалом.

Судді та працівники апарату суду постійно беруть участь у навчанні, в тому числі дистанційному. Не залишаються поза увагою керівництва суду підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату. Проводяться заняття з суддями та працівниками апарату щодо вивчення нового та діючого законодавства. Приділяється увага і вивченню етичних норм поведінки з метою уникнення конфліктних ситуацій при спілкуванні з громадянами.

З метою налагодження дієвої взаємодії з іншими установами, популяризації роботи суду, обговорення та вирішення проблем, що виникають у спільній роботі, керівництво суду є постійним ініціатором проведення та організатором зустрічей. Проведення таких просвітницьких заходів сприяє обізнаності громадян у специфіці роботи суду, слугують підґрунтям для правової грамотності й культури серед населення:

Доброю традицією стало проведення днів відкритих дверей у суді. Проведення таких заходів у суді включає: ознайомчу лекцію, екскурсію приміщенням суду, відвідування судових засідань, спілкування з керівництвом суду, тощо. Такі заходи сприяють обізнаності громадян із специфікою роботи суду, слугують підґрунтям для правової грамотності й культури серед населення, особливо молоді.

Просвітницька робота, що проводиться в суді, направлена на різні цільові аудиторії. Це не лише студенти вищих начальних закладів, що навчаються на юридичних факультетах, а і старшокласники та навіть молодші школярі.

Так у жовтні-грудні 2017 року загалом було проведено 25 Днів відкритих дверей для студентів та учнів навчальних закладів.

Для кожної вікової групи передбачена і різна програма проведення дня відкритих дверей.

Метою проведення таких просвітницьких заходів є покращення довіри громадян до судової системи, підвищення рівня правової освіти та ознайомлення з принципами судочинства.

02 грудня 2017 року у Зарічному районному суді м. Суми вперше було проведено гру-квест «Захисти свої права в суді». Учасниками стали студенти Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ. Виконуючи завдання, студенти не просто розв’язували завдання із правової тематики, а й закріплювали свої теоретичні знання, безпосередньо знайомились із роботою суду.

Метою заходу було підвищення рівня правової культури молодого покоління, забезпечення прозорості та відкритості діяльності суду, пропагування доступності суду, підвищення рівня обізнаності з роботою суду. А щира цікавість, палаючі очі, активність та уважність юного покоління під час унікального простору спілкування у форматі квесту засвідчила, що мету заходу було досягнуто.

Задля активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів, підвищення якості підготовки фахівців та налагодження ефективної співпраці студентів із судом, 11 грудня 2017 року в Зарічному районному суді м. Суми відбулося перше модельне судове засідання зі студентами-правниками. Цього разу учасниками стали студенти Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету.

Захід відбувався у формі моделювання судового розгляду матеріалів кримінального провадження за обвинуваченням особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України (умисне вбивство). Студентам випала можливість на собі відчути, як це бути суддею, секретарем судового засідання, судовим розпорядником, прокурором, адвокатом, обвинуваченим, представником потерпілого та свідком у кримінальному провадженні.

За регламентом майбутні юристи завчасно отримали фабулу справи та мали час, аби вивчити та дослідити всі нюанси для прийняття законного рішення. Хотілося б зауважити, що таку фабулу студенти отримали зі справжньої кримінальної справи, яка розглянута в Зарічному районному суді м. Суми декілька років тому. Варто відмітити, що учасники серйозно віднеслися до поставлених перед ними задач та ґрунтовно підготувалися до інтерактивної гри. В якості експертів для обговорення та підбиття підсумків проведеного модельного засідання взяли участь голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова, суддя-спікер суду Ірина Клімашевська, адвокати Сергій Шевченко та Павло Кравченко.

Також керівництвом суду проводяться вступні бесіди зі студентами, які проходять практику в суді, щодо цінностей судової системи та значення суду для громадян. Проходження студентами юридичних спеціальностей практики в суді є не просто одним із заходів правового виховання та підвищення загального рівня правової культури, а й можливістю для майбутніх правників визначитись із професійною долею та з власної точки зору сформувати враження про судову систему. Саме тому керівництво суду завжди розповідає  студентам-практикантам про особливості вступу на державну службу та етапи продовження конкурсу на заміщення таких вакантних посад. Також для студентів проводять екскурсії приміщенням суду та їх інформують про роботу суду.

Щоденно у Зарічному районному суді м. Суми здійснюється моніторинг висвітлення діяльності у ЗМІ. Суддя-спікер та прес-секретар забезпечують підготовку і поширення матеріалів про діяльність суду у ЗМІ, направляють у відповідні видання офіційні заяви, спростування, роз’яснення у зв’язку із публікаціями про діяльність суду.

Протягом четвертого кварталу 2017 року представниками суду надано 6 коментарів журналістам місцевих та всеукраїнських телеканалів.

Висновки                                                                                      

І хоча зрушення в бік підвищення довіри до судової системи відбувається поступово та повільно, але все ж таки є певні досягнення. На підтвердження того є позитивні відгуки про роботу суду та суддів від громадян, які надійшли протягом 2017 року, зокрема:

Втім, в будь-якому разі, не можна ставити крапку на досягнутому. Умови та час диктують свої правила що є стимулом для покращення своєї роботи. Можна сказати, що і 2017 рік не був виключенням і колектив суду плідно попрацював у напрямку досягнення взаєморозуміння із «співрозмовником», підвищення обізнаності громадськості, довіри до суду та формування позитивного іміджу судової влади. В той же час ми знаємо, що є до чого прагнути і в подальшому будемо рухатися до визначеної цілі.