flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Особливості розгляду справ в порядку окремого провадження, 18 серпня 2021 рік

Голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова 18 серпня 2021 року виступила із доповіддю та презентацією про судову практику у справах, що розглядаються в порядку окремого провадження. Захід був спільним для фахівців юридичного факультету СНАУ, юристів системи безоплатної правової допомоги області та адвокатів.

Ганна Шелєхова у своєму виступі пояснила у чому полягає відмінність розгляду цивільних справ позовного та окремого провадження. «Розглядаючи справи окремого провадження, на відміну від позовного провадження, суд зобов'язаний вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи. Суд повинен роз’яснити заявнику його право на подання доказів та може навіть указати, які саме докази заявник має надати суду або запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.» - наголосила спікер.

З учасниками зустрічі поговорили і про підстави залишення справ даної категорії без руху, без розгляду, причини відмови у відкритті провадження у справах. Так найпоширенішими недоліками у заявах, що надходять до суду є:

А в результаті, якщо заявник у визначений судом строк не усунув недоліки, які зазначено в ухвалі про залишення заяви без руху, заява вважається неподаною і підлягає поверненню заявнику.

Спікер також звернула увагу присутніх, що згідно з приписами частини четвертої статті 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право або заявлені вимоги заявника стосуються встановлення факту, що не підлягають судовому розгляду в порядку  окремого провадження. Наприклад за 2019-2020 роки з цих підстав судом у 12-ти справах суд відмовив у відкритті провадження.