Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
19 квітня 2021 року суддя Зарічного районного суду м. Суми Микола Шершак провів онлайн зустріч зі студентами Сумського державного університету.
Сьогодні говорили про кримінальну відповідальність за незаконне заволодіння транспортним засобом. Суддя пояснив студентам, що незаконне заволодіння транспортним засобом - це вчинене умисно, з будь-якою метою протиправне вилучення будь-яким способом транспортного засобу у власника чи користувача всупереч їх волі. Причому суддя наголосив, що в судовій практиці аналізований злочин визнається закінченим із моменту, коли транспортний засіб почав рухатись (переміщуватись); при цьому не має значення відстань, на яку транспортний засіб було відігнано чи перетягнуто, навіть якщо це декілька метрів.
Також суддя розповів про кримінальну відповідальність, яка передбачена за вчинення таких правопорушень. «Незаконне заволодіння транспортним засобом - карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк. Це ч.1 ст. 289 КК України» - сказав суддя.
Зі студентами разом з’ясували, що більш тяжке покарання передбачено ч. 2 ст. 289 КК України – від 5 до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Так незаконне заволодіння транспортним засобом, вчинене за попередньою змовою групою осіб, має місце в тому разі, коли злочин вчинено спільно декількома (двома або більше) особами, які заздалегідь, тобто до початку незаконного заволодіння транспортним засобом домовилися про спільне його вчинення (незалежно від того, хто з цих осіб керував транспортним засобом). При вчиненні незаконного заволодіння транспортним засобом за попередньою змовою групою осіб щонайменше два учасники групи повинні діяти як співвиконавці, які тією чи іншою мірою, розподіливши між собою ролі, виконують об’єктивну сторону складу злочину, передбаченого ст. 289 КК.
Після теорії перейшли до практики. На прикладі розглянутої судової справи лектор розповів про стадії її розгляду та обставини вчинення злочині, яке покарання було призначено особам з урахуванням усіх матеріалів справи, пом’якшуючих та обтяжуючих обставин.
На поставлені питання суддя надав вичерпні відповіді та приводив приклади з судової практики.