flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Підсумки онлайн зустрічі на тему: «Позбавлення батьківських прав: особливості процедури». 14 квітня 2021 рік

14 квітня 2021 року під час чергової онлайн зустрічі в рамках проекту «Вас чекають в суді» говорили про те, чому в Україні можуть позбавити батьківських прав, наскільки це складана процедура і які наслідки вона має для батьків і дітей.  

З вітального слова та статистики розгляду таких справ у Зарічному районному суді м. Суми розпочала голова суду Ганна Шелєхова. «Справи про позбавлення батьківських прав складають близько 5% від загальної кількості так званих «сімейних справ», що розглядають в суді. Звісно вони є складними, в тому числі й з емоційної точки зору. Але при вирішенні будь-яких питань, що стосуються дітей, головне - це забезпечити найкращі інтереси дитини» - сказала Ганна Шелєхова.  

Про підстави позбавлення батьківських прав розповіла Валерія Подопригора начальник Управління «Служба у справах дітей» СМР. Батька та/чи матір можуть позбавити батьківських прав якщо вони:

Олена Тютюнник - головний спеціаліст Управління «Служба у справах дітей» СМР розповіла, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом і допускається лише при наявності вини у діях батьків та коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо.

Лектор наголосила, що якщо особа уже вирішила звертатися до суду з таким позовом, то необхідно завчасно підготувати ряд всіх можливих доказів, що додаються до позовної заяви. Такі особи також звертаються і до служби у справах дітей за консультаціями. «Працівники Служби спілкуються з позивачами, відповідачами, з дітьми, якщо їх вік дозволяє це робити. Потім складається письмовий висновок про доцільність позбавлення батьківських прав особи» - говорить лектор.

Нажаль , часто трапляються і такі випадки, коли батьки згадують про своїх дітей вже тоді, коли готується позов до суду, або справа перебуває на розгляді. І тому дуже складно прийняти рішення, яке б відповідало найкращим інтересам дитини – говорить Олена Тютюнник.

Начальник відділу забезпечення роботи контактного центру Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Ігор Шпак розповів про порядок та правові наслідки позбавлення батьківських прав. Ті, кого позбавили таких прав:

«Батько або матір, яких було позбавлено батьківських прав, не звільняються від обов’язку щодо утримання дитини та сплати аліментів» - наголошує Ігор Шпак.

Голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова розповіла про судову практику розгляду справ про позбавлення батьківських прав, більш детально зупинилася на випадках, коли у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

За матеріалами справи № 591/1826/18 мати позивалася до батька про позбавлення його батьківських прав оскільки на її думку батько дитини сплачував лише аліменти та більше ніяк не піклувався про доньку. Суд 1 інстанції відмовив у задоволенні позову оскільки позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини. Тобто позбавлення батьківських прав допускається лише при наявності вини в діях батьків, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо  та спрямоване насамперед на захист інтересів дітей. А в судовому засіданні було встановлено, що батько намагався встановити дні та години спілкування з донькою. Хоч і рідко, але телефонував дочці, тобто зв’язок між батьком та дочкою не втрачений. Апеляційним судом дане рішення залишено без змін

Також Ганна Шелєхова звернула увагу присутніх на рішення Європейського суду з прав людини «A.V. проти Словенії». У справі ЄСПЛ призначив € 20 тис. компенсації моральної шкоди батькові, який втратив право на контакт з його трьома дітьми, зокрема, через відмову призначити сімейну терапію і невідповідну роботу органів соціального забезпечення.

Таким чином, суд у Страсбурзі фактично покарав державу за втрату дітьми інтересу до батька.

«Дана категорія справ хвилююча, кожна справа має свої нюанси. Але в будь-якому випадку головне - це забезпечити найкращі інтереси дитини» - підсумувала голова суду Ганна Шелєхова

Більш детально про зустріч, можете переглянути у відео - https://bit.ly/32i2QHi.