Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
21 грудня 2019 року в Зарічному районному суді м. Суми відбулась чергова зустріч в рамках проекту «Вас чекають в суді». Тема зустрічі: «Як виконати рішення суду?».
Спікерами заходу були: голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова, заступник начальника Ковпаківського відділу ДВС м. Суми Роман Матросов та приватний виконавець Олександр Мукорез. Також були присутні представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області та відвідувачі.
Розпочала захід голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова вітальним словом. Зазначила, що ухвалене рішення на Вашу користь - це лише половина шляху до досягнення мети. А інша половина, яка інколи буває найскладніша, – це виконання судового рішення.
Як отримати виконавчий лист у справі, якщо судове рішення набрало законної сили? Помічник голови суду Юлія Хілько пояснила, що необхідно звернутися до відповідної канцелярії суду з заявою. Зразок заяви можна знайти на сайті Зарічного районного суду м. Суми в розділі Громадянам - Зразки заяв, або отримати безпосередньо в канцелярії суду.
Варто пам’ятати і про строки пред’явлення виконавчих документів:
Якщо стягувач пропустив строк пред’явлення виконавчого документа до виконання, він має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу, за наявності поважних причин пропуску строку.
Наступний крок – подати заяву про примусове стягнення коштів із боржника до державної виконавчої служби або приватного виконавця за місцем проживання, роботи боржника, або за місцем знаходження майна боржника.
Заступник начальника Ковпаківського відділу ДВС м. Суми Роман Матросов зазначив, що в заяві обов’язково необхідно зазначити всю відому інформацію про боржника (ідентифікаційний код, майно, що є в наявності тощо).
Виконавець, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа, виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. Копія постанови не пізніше наступного робочого дня надсилається стягувачу, боржнику та органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ. Також з постановою про відкриття провадження сторона виконавчого провадження може ознайомитися на сайті Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень. Звернув увагу на існування Єдиного реєстру боржників, доступ до якого є вільним.
Лектор зазначив, що виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника. Варто зазначити, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, складення актів та протоколів, подання запитів, заяв, повідомлень у випадках, передбачених Законом України «Про виконавче провадження» та іншими нормативно-правовими актами.
Роман Матросов зазначив, що рішення, дії або бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Приватний виконавець Олександр Мукорез повідомив, що на сайті Єдиного реєстру приватних виконавців України - https://erpv.minjust.gov.ua/#/search-private-performer, можна ознайомитися з переліком приватних виконавців та інформував про виконавчий округ, в межах якого вони працюють. Спікер повідомив, що наразі на території Сумської області діє 5 приватних виконавців, що здійснюють примусове виконання рішень, передбачених статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження», крім: рішень про відібрання і передання дитини; рішень, за якими боржником є держава, державні органи; рішень, за якими боржником є юридична особа, примусова реалізація майна якої заборонена відповідно до закону; виселення та вселення фізичних осіб; рішень про конфіскацію майна тощо.
Олександр Мукорез розповів, що відкрите виконавче провадження можна передати від державного виконавця до приватного за заявою стягувача та навпаки так як всі дані заносяться до єдиної електронної системи. Зазначив, що у його провадженні перебуває близько 500 виконавчих проваджень на відміну від державного виконавця – від 800 до 1000 проваджень. Зазначив, що він приймає на виконання рішення, де сума стягнення перевищує 10 000 гривень.
Голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова зазначила, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку передбаченому статтею 447 ЦПК України – судовий контроль за виконанням судового рішення.
Скаргу необхідно подавати до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій. Варто зазначити, що пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом за відповідною заявою.
Спікер зауважила, що в суді було проведено узагальнення судової практики розгляду Зарічним районним судом м. Суми скарг на рішення, дії та бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби за 2019 рік. Поінформувала про статистику з цього питання.
Звернула увагу на правові позиції, викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.11.2019 року у справі № 818/587/17 та у справі № 826/16025/18 щодо спеціального порядку судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця щодо стягнення виконавчого збору, згідно з яким відповідні спори відносяться до юрисдикції адміністративних судів та підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Ганна Шелєхова акцентувала увагу, що відсутність у виконавчому документі відомостей про строк пред’явлення його до виконання не перешкоджає відкрити виконавче провадження. Ця правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 05.12.2019 року у справі № 1.380.2019.002342.
Обговорили підстави для повернення виконавчого листа, що викладено в правовій позиції Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно Постановою від 19.09.2019 року у справі №469/1357/16-ц.
Ганна Шелєхова навела приклади з судової практики щодо оскарження рішення, дій та бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби.
Учасники зустрічі приймали активну участь в обговоренні теми, на поставлені питання лектори надавали відповіді.
Підсумовуючи, Ганна Шелєхова зауважила, що судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України. Присутні подякували за організацію пізнавального заходу.