Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
19 лютого 2020 року у приміщенні Зарічного районного суду м. Суми відбулася зустріч голови суду Ганни Шелєхової з присяжними, склад яких затверджено рішенням Сумської міської ради від 29 січня 2020 року № 6362-МР.
Ганна Шелєхова пояснила усім присутнім, що присяжні мають статус судді та на них поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів на час виконання ними обов’язків у суді.
За участі присяжних розглядаються як цивільні так і кримінальні справи.
Так у цивільних справах присяжні залучаються до розгляду справ про:
При цьому, склад суду є колегіальним – один професіональний суддя та два присяжних.
Відповідно до Кримінального процесуального кодексу України присяжні залучаються для розгляду кримінального провадження у суді першої інстанції, якщо за скоєння злочину, в якому обвинувачується особа, передбачено покарання у вигляді довічного ув'язнення і сам обвинувачений подав клопотання про розгляд його справи судом присяжних.
До складу такого суду входять два професійних судді та три присяжних.
Мали змогу усі присутні переглянути й коротке відео про порядок відбору присяжних за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за чітко встановленою законодавством процедурою.
Торкнутися і питання чи мають присяжні винагороду за свою роботу. Голова суду пояснила, що присяжні отримують грошову винагороду. За час виконання ними обов’язків у суді, їм виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу. Крім того, за присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу.
Головний спеціаліст по роботі зі зверненнями громадян та юридичних осіб Юлія Попович розповіла, що чинне законодавство передбачає, що присяжні під час виконання своїх обов’язків в суді (тобто, під час залучення до розгляду конкретної справи) стають суб’єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». А тому до 01 квітня наступного за звітним роком присяжні мають подати електронні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік. Заповнення такої декларації відбувається на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за визначеною формою.
Звернула увагу присутніх лектор і на необхідність завчасно отримати електронно-цифровий підпис для заповнення в подальшому Е-декларації.
Голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова наголосила, що порушення вимог фінансового контролю, умисне недекларування або декларування недостовірної інформації є корупційними правопорушеннями за які передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.
Лектор також наголосила, якщо особа включена до списку присяжних, зобов’язана повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності. У таку разі присяжного може бути увільнено від виконання обов’язків присяжного.
В кінці зустрічі на всі запитання присяжних голова суду надали вичерпні відповіді та закликала відповідально ставитися до виконання свої обов’язків.
Відеосюжет на телеканалі Відікон за посиланням: https://bit.ly/2T1S0jE.
Відеосюжет на телеканалі А-ТВ за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=ULB0Jgp9tIc&feature=youtu.be.