Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Зарічному районному суді м. Суми проведено узагальнення судової практики по адміністративним справам за період з 01.10.2015 року по 31.12.2015 року, по яким прийняті ухвали чи постанови, що в подальшому скасовані (змінені) Харківським апеляційним адміністративним судом, а також проаналізовано причини порушення строків розгляду адміністративних справ.
Так, за вказаний період було розглянуто 87 адміністративних справ, з них: 19 справ надійшло в звітному періоді, а 68 – залишок на початок ІІІ кварталу 2015 року. До Харківського апеляційного адміністративного суду оскаржено 40 рішень, з них: 34 – залишено без змін, 6 – скасовано, змінених рішень не було.
Для проведення узагальнення було досліджено матеріали судових рішень, які були скасовані судом апеляційної інстанції, та зазначено, що причинами скасування винесених постанов були неповне з’ясування обставин справи та невірне застосування норм матеріального та процесуального права.
За результатами дослідження, зроблено висновок, що в цілому рівень загального стану здійснення адміністративного судочинства Зарічним районним судом м. Суми є задовільним, з 40 рішень, які були оскаржені до Харківського апеляційного адміністративного суду, відсоток скасованих складає 15%. Для порівняння - в ІІІ кварталі такий показник складав 45,2%.
В той же час для поліпшення якості здійснення правосуддя, в Зарічному районному суді м. Суми постійно проводиться робота щодо покращення роботи. Так, систематично (щотижнево) суддями вивчається судова практика по застосуванню матеріальних та процесуальних норм, аналізуються причини скасування рішень Зарічного районного суду м.Суми судами апеляційної та касаційної інстанції, проводяться відповідні узагальнення, які є предметом обговорення на оперативних нарадах. Крім того, судді Зарічного районного суду м.Суми не упускають жодної нагоди прийняти участь у семінарах та підвищують свою кваліфікацію.
Аналізуючи адміністративні справи, які перебували в провадженні суддів Зарічного районного суду м. Суми, на предмет дотримання встановлених КАСУ строків для розгляду, в узагальненні зазначено, що судді, отримуючи справу в своє провадження приділяють значну увагу своєчасності призначення справи до судового розгляду; проведення судових засідань у призначений час; здійснюють контроль за виконанням працівниками апарату суду своїх службових обов’язків, у тому числі щодо своєчасного повідомлення осіб, які беруть участь у справі, про дату та місце судового засідання тощо.
В той же час, трапляються випадки розгляду справ з порушенням строків, передбачених КАСУ.
Проаналізовано основні причини порушення строків розгляду вищезазначених справ та зроблено висновок, що в переважній більшості їх зумовлюють наступні фактори:
- значне навантаження на суддів через тривале не заповнення вакансій посад суддів (з 14 суддів згідно штатного розкладу, 2 посади до березня 2015 року були вакантними, а на 3 суддів і до цього часу не здійснюється розподіл справ у зв’язку із закінченням п’ятирічного строку повноважень);
- несвоєчасне виконання ухвал суду про витребування доказів або неналежне виконання сторонами свого процесуального обов’язку щодо своєчасного і повного надання суду належних і допустимих доказів;
- клопотання учасників процесу про відкладення розгляду справи у зв’язку із зайнятістю в інших судових процесах;
- тривалість часу, необхідного для доставки судових повісток про дату судового засідання тощо.
Зазначено в узагальненні і про те, що судді при розгляді деяких справ, з метою забезпечення реалізації сторонами процесуальних прав, а також дотримання принципів диспозитивності та змагальності, зобов’язані надавати сторонам об’єктивно необхідний строк для виконання процесуальних дій (для усунення недоліків позовної заяви чи для підготовки правової позиції після подання зміненої позовної заяви, для подачі суду витребуваних доказів тощо), що стає причинами відкладення розгляду справи та впливає на розумні строки розгляду адміністративних справ.
Взагалі, питання своєчасності розгляду адміністративних справ перебуває в Зарічному районному суді м. Суми на постійному контролі. Вказані обставини та причини порушення строків розгляду адміністративних справ щотижнево аналізуються та під час оперативних нарад звертається увага суддів на особисту відповідальність за розгляд справ у встановлені законом строки, а також не допущення фактів зволікання. Крім того, увага суддів акцентується і на недопущення процесуальної недобросовісності учасників процесу, а також необхідності вжиття всіх можливих та передбачених адміністративним процесом заходів з метою неухильного дотримання процесуальних строків при розгляді адміністративних справ.