flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

19 жовтня 2019 рік. Як стати присяжним. В рамках проекту "Вас чекають в суді" відбулась чергова зустріч

19 жовтня 2019 року в Зарічному районному суді м. Суми  відбулась чергова зустріч в рамках проекту «Вас чекають в суді». Тема зустрічі: «Як стати присяжним».

У зустрічі приймали участь голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова, начальник правового управління Сумської міської ради Олег Чайченко, присяжна Жанна Рєкало. 

Суддя спікер Ганна Шелєхова розпочала виступ та наголосила, що тема інституту присяжних нова, громадяни знають здебільшого про неї з зарубіжного кіно. В Україні це інша модель, присяжні – це особи, які у випадках, визначених процесуальним законом, та за їх згодою вирішують справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.

В Зарічному районному суді м. Суми в 2020 році закінчується трирічний строк повноважень нині діючих присяжних. І тому обрана саме така тема, щоб громадяни нашого міста розуміли хто такі присяжні і долучались до здійснення правосуддя.

Лектор розповіла присутнім хто може бути присяжним - громадянин України віком від 30 до 65 років, який постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, та який володіє державною мовою. Ці особи не повинні мати психічні та інші хронічні захворювання, вони не повинні бути судимими, не бути державними службовцями, працівниками правоохоронних органів, адвокатами, нотаріусами.

Говорили про гарантії, які залишаються за присяжними на час виконання ними обов’язків у суді (час проведений у суді зараховується до стажу, застосування до присяжних заходів безпеки у разі потреби тощо). Окремо зупинились на виплаті винагороди за час проведений в суді, який розраховується виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Присяжні залучаються до розгляду:

Ганна Шелєхова присутнім повідомила, що відбір присяжних для участі у конкретній справі здійснюється автоматизованою системою документообігу суду. Присяжний зобов’язаний вчасно з’явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні. Детально розповіла як слухаються справи за участю присяжних та навела конкретні приклади з судової практики. Зауважила, що неприбуття в судове засідання без поважних причин вважається неповагою до суду.

Після затвердження списку присяжних в Зарічному районному суді м. Суми проводиться для них  навчання, роздаються пам’ятки, адже присяжні це звичайні люди, які здебільшого не мають вищої юридичної освіти і не розуміють судового процесу.

 Виконання функцій присяжного є не обов’язком, а правом громадянина, який хоче принести суспільну користь й хоче бути долученим до здійснення правосуддя і відновлення справедливості. Ганна Шелєхова зауважила, що присяжні повинні розуміти рівень своєї відповідальності, бути безстороннім, неупередженим та розуміти їх роль у судовому процесі.

Крім того, присяжні мають враховувати, що відповідно до пункту 1 статті 3 та пункту 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» присяжні, під час виконання ними обов’язків у суді, зобов’язані щорічно подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Начальник правового управління СМР Олег Чайченко розповів як відбувається процедура затвердження списку присяжних. Державна судова адміністрація України визначає кількість присяжних, виходячи з поданих пропозиції судів, звертається до місцевої ради, в межах юрисдикції якої розташований суд, щодо формування списку. Відповідна рада має провести роз’яснювальну кампанію та на підставі виявлених бажань громадян, у вигляді поданих заяв, сформувати зазначений список. Відповідна рада формує і затверджує список громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам до присяжних та дали згоду бути присяжними. У разі відповідності такої особи встановленим у законі вимогам до присяжних, місцева рада своїм рішенням включає її до списку присяжних. Список присяжних направляється у відповідний суд.

Олег Чайченко зауважив, що на сайті Сумської міської ради найближчим часом буде викладено інформацію про відповідальну особу, яка займатиметься цим питанням та перелік документів, які необхідно  подати для включення особи до списку присяжних.

Голова суду зауважила, що кандидати, які бажають бути присяжним подають до СМР такі документи:

Присяжна Зарічного районного суду м. Суми Жанна Рєкало поділилась власним досвідом з виконання обов’язків присяжною. Бути присяжним - це дуже відповідально, неприбуття  в судове засідання - це відкладення розгляду справи, не вирішення своєчасно чиєїсь проблеми. Бути присяжним - це колосальний досвід, адже кожна справа - це людське життя.

Голова суду Ганна Шелєхова підсумовуючи, звернулась до присутніх.

Якщо Ви бачите себе присяжним та бажаєте долучитись до здійснення правосуддя, вважаєте себе достойним кандидатом, дійте!

Присутні задавали питання та подякували за пізнавальну та цікаву зустріч.

З відеосюжетом можно ознайомитися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=U8NKprSTZnU