Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
25 січня 2020 року в Зарічному районному суді м. Суми відбулась чергова зустріч в рамках проекту «Вас чекають в суді». Тема зустрічі: «Судовий збір: що потрібно знати».
У зустрічі приймали участь голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова, заступник керівника апарату Зарічного районного суду м. Суми Ольга Шаповал, начальник відділу забезпечення роботи контактного центру Регіонального центру надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Олексій Рибалка, начальник відділу бюджетних надходжень та казначейських операцій Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області Лілія Педченко. Також були присутні представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області.
Голова суду Ганна Шелєхова звернулась до присутніх з вступним словом і наголосила, що судовий збір визначено як збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів та включається до складу судових витрат.
Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ганна Шелєхова акцентувала увагу, що ставки судового збору можна знайти на сайті суду https://zr.su.court.gov.ua/sud1805/gromadyanam/sudzbirst/ та інформаційному стенді у приміщенні суду. Ставки судового збору відрізняються за категоріями платників (фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи) та підвищуються у випадку звернення до кожної вищої судової інстанції.
Суддя-спікер розповіла, про категорії осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (ст. 5 Закону України «Про судовий збір»).
Розповіла про можливість відстрочки, звільнення від сплати судового збору на конкретних прикладах з судової практики.
Суддя-спікер розповіла про правові позиції, щодо сплати судового збору викладені в ряді постанов ВС :
- https://ips.ligazakon.net/document/C011235;
- https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/85836082;
- https://verdictum.ligazakon.net/document/75149349;
Була звернута увага присутніх на можливість оплати судового збору не виходячи з дому онлайн на сайті суду, за посиланням https://zr.su.court.gov.ua/sud1805/gromadyanam/sudzbirst/.
Заступник керівника апарату Зарічного районного суду м. Суми Ольга Шаповал розповіла як отримати подання про повернення судового збору, якщо:
-судовий збір сплачено на рахунок суду, до якого не подається позовна заява;
-відпала необхідність у звернені до суду тощо.
Ольга Шаповал зазначила, що зразок заяви є на сайті суду в розділі Громадянам-Зразки заяв - https://zr.su.court.gov.ua/sud1805/gromadyanam/zayvu/pomulkovo, також на інформаційних стендах суду.
Доповідач зауважила, що строк пред’явлення подання до органу Державної казначейської служби для отримання коштів - 30 днів. (м. Суми, вул. Троїцька, 8).
Зарічним районним судом м. Суми було видано в 2017р.- 37 подань, 2018р. – 40, а в 2019р. – 31.
Начальник відділу забезпечення роботи контактного центру Регіонального центру надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Олексій Рибалка розповів, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
Олексій Рибалко навів цікаві факти сплати судового збору в різних країнах.
Начальник відділу бюджетних надходжень та казначейських операцій Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області Лілія Педченко зазначила, що для повернення коштів необхідно:
Якщо особа не може самостійно звернутися до Державної казначейської служби то подання можна направити поштою (строк пересилки подання не зараховується до загального строку пред’явлення) чи подати через представника, оформивши належним чином його повноваження.
Учасники зустрічі приймали активну участь в обговоренні теми, на поставлені питання лектори надавали відповіді.
Присутні подякували за організацію заходу. А ми, у свою чергу, вкотре звертаємося до громадян! Якщо Ви маєте змогу і бажання приймати участь у подальших зустрічах, якщо у Вас є цікаві та актуальні теми для обговорення – надсилайте їх на нашу електронну адресу: stat@zr.su.court.gov.ua. Будемо вдячні також за конструктивні пропозиції щодо покращення нашої подальшої роботи в рамках проекту.