flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Ми проти булінгу. В рамках проекту «Вас чекають в суді» відбулася чергова зустріч

23 вересня 2019, 14:08

21 вересня 2019 року в Зарічному районному суді м. Суми відбулася чергова зустріч в рамках проекту «Вас чекають в суді». Тема яку обговорювали: «Булінг: виявити, попередити, протидіяти».

У зустрічі приймали участь голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелєхова,  практичний психолог та соціальний педагог Софія Стеценко, заступник начальника РЦБВПД у Сумській області Валентина Волобуєва, інспектор ювенальної превенції СВП ГУНП в Сумській області Ярослав Христич.

Голова суду Ганна Шелєхова розпочала суботній захід та зауважила, що діти є найбільш вразливими членами суспільства.  Різні погляди, звички та характер можуть стати причиною загострення стосунків. Сварки у дитячому колективі, зазвичай, мають тимчасовий характер, але трапляються випадки, коли без сторонньої допомоги вони можуть вирішуватись довго та мати тяжкі наслідки. Саме в так званому перехідному віці активно формуються власна система сприйняття світу, система цінностей та пріоритетів. Діти переймають різні моделі поведінки дорослих, і, на жаль, насильство стає однією з таких моделей. Проблема булінгу в шкільному середовищі стоїть гостро та є актуальною і потребує свого вирішення.

Помічник голови суду Юлія Хілько розповіла про поняття булінгу (цькування) - діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Види булінгу:

  • фізичний ( у вигляді ударів, стусанів, підніжок, поштовхів, кусання, щіпання, бійки);
  • психологічний (насміхання над жертвою, вигадують образливі клички, поширюють різні чутки, іноді перестають спілкуватися з нею, ігнорування, повна ізоляція);
  • економічний булінг (коли в дитини відбирають гроші, навмисно псують речі, пошкодження одягу або особистих речей);
  • сексуальне насильство (принизливі погляди, жести, прізвиська та образи сексуального характеру, непристойні рухи, торкання частин тіла).

Кібербулінг – це сучасна форма агресії, яка набула поширення з появою мобільних телефонів, інтернету. Така форма цькування набирає все більших обертів, оскільки зброєю булера стають соціальні мережі, форуми, чати, мобільні телефони тощо.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є: систематичність (повторюваність) діяння; наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);  наслідком дій є заподіяння психічної або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога.

Валентина Волобуєва розповіла, що Регіональний центр БВПД у Сумській області бере активну участь у просвітницьких заходах протидії  булінгу (близько 300). Зауважила, що всі діти мають право, як булери так і жертви на правову допомогу та представництво інтересів в суді.  

Порадила до кого звертатися за допомогою у разі якщо дитина постраждала від булінгу, а саме:

  • Єдиний контакт-центр безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103, який працює цілодобово та є безкоштовним в межах України;
  • Національна дитяча "гаряча лінія" для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116 111,  де надається психологічна допомога;
  • Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області за адресою: вул. Покровська, 9/1, м. Суми, для отримання безоплатної правової допомоги.

Виступаюча зауважила, що до Єдиного контакт центру надійшло близько 500 дзвінків по Україні від батьків з питань булінгу. І в більшості випадків батьки не відрізняють, іноді плутають поняття булінгу та конфлікту, а тому правниками надаються роз’яснення.

Інспектор ювенальної превенції СВП ГУНП в Сумській області Ярослав Христич назвав алгоритм дій правоохоронних органів у разі звернення до них із заявами про випадки булінгу в освітньому закладі, а саме: спільно з педагогічним колективом проводиться перевірка викладених фактів, збираються докази, проводиться роз’яснювальна робота  тощо. Повідомив, що за кожним навчальним закладом закріплений працівник ювенальної превенції. Також правоохоронними органами ведеться облік осіб, які притягуються до відповідальності.  

Ярослав Христич зауважив, що на сьогодні по м. Суми не було складено жодного адміністративного протоколу по булінгу. Наразі є звернення батьків, що їх дитина постраждала від булінгу, але викладені факти перевіряються.

Практичний психолог та соціальний педагог Софія Стеценко розповіла, за якими ознаками можна розпізнати булера та що робити батькам, а саме:

-відверто поговоріть з дитиною;

- озвучте свою позицію неприйняття (погрозам-ні);

- порадьтеся з психологом, підтримуйте зв’язок з вчителем.

Окремо надала поради батькам дітей, які постраждали від булінгу, а саме:

  • скажіть, що не звинувачуєте дитину;
  • висловіть свою підтримку;
  • спільно шукайте вихід, підтримуйте дитину.

Софія Стеценко звернула увагу на наслідки, які можуть настати, якщо вчасно не втрутитися в ситуацію.

Голова Зарічного районного суду м. Суми Ганна Шелхова на конкретних життєвих ситуаціях розповіла присутнім до яких негативних наслідків можуть призвести прояви булінгу. Навела приклади з судової практики по Україні щодо розгляду справ про булінг. Зауважила, що недоліками в розгляді такої категорії справ є неякісне складання заповнення адміністративних протоколів, брак доказів.

Лектор порадила присутнім дослухатися до своїх дітей, підтримувати їх та допомагати. Булінг – це велика проблема, яка потребує ретельної та злагодженої роботи батьків, учителів, психологів.

Примітка: адміністративна відповідальність за прояви булінгу (ст. 173-4 КУпАП):

штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це – 850-1700 грн) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Слід зазначити, що за правопорушення дітей до 16 років несуть відповідальність їхні батьки. За свої дії громадяни від 16 років несуть відповідальність особисто.

Також передбачено і відповідальність за приховування випадків булінгу, а це 850-1700 грн або виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку.

   

Інформаційний матеріал: Найкращими методиками проти булінгу на сьогодні вважаються «Щоденник булінгу», «Метод Фарста», Метод «Ступінчастого колеса».